Tercümanlarda Olması Gereken Kriterler Nelerdir?

Tercümanlar iyi bildikleri dil ile pek çok alanda hizmet verebilirler. Bireysel, serbest olarak çalışmalarının yanında her hangi bir tercüme- mütercimlik bürosunda da çalışabilirler. Tercüme büroları çalıştıracakları tercümanları seçerken kesinlikle diplomalı bir tercüman olmasını, hatta yeminli tercüme büroları bünyelerinde görev yapan tercümanların da yeminli tercüman olanlarını tercih ederler. Tercümanlık iki dil arasındaki geçişi, sözel olarak ifade etmek olarak bilinir. Bu anlamda düşünüldüğünde sadece konuşma düzeyinde yeterli olabilmek bile çoğu zaman tercümanlık yapabilmeye yeter.

Artık dünyanın birçok yerinde, hemen hemen bütün hizmet sektörleri kalite standartlarını yükseltme ve müşterilerine daha kapsamlı hizmet verebilme çabasındalar. Bu akıma gayet hızlı ayak uydurabilen ülkemizde de tercümanlık- mütercimlik gibi hizmet satan şirketler, gerek personelleri, gerekse hizmet alanları noktasında ciddi çıkışlar yapmaktadırlar. Hem yazılı, hem sözlü çeviri hizmeti verebilme, tercümanlık ile ilgili araç- gereçlerin temini gibi hizmet dairesinde bulunması gereken birçok şeyi bünyelerinde tedarik edebiliyorlar. Tercüman ekibini, üniversitelerin mütercim-tercümanlık, çeviri bilimi gibi bölümlerinden mezun olmuş, belli bir konuda uzmanlaşan kişilerden kurulan güçlü bir ekip, akademik destek verebilen önemli kaynaklarla işbirliği içerisinde çalışıyorlar.

İyi tercüme bürosunda görev yapabilmek için, kesinlikle aranan ilk nitelikler; eğitim, deneyim ve birikim olarak belirlenir. Eğitimli bir tercümanda akademik olarak devam eden bir kariyer, pek tabii ki mesleğin gelişimi açısından tercümanın kendisini olduğu kadar çalıştığı tercüme bürosunu da olumlu yönde etkileyecektir. İnsanlarla kolay ve samimi bir ilişki kurabilen, dinlemeyi bilen, dışa dönük, sosyal, araştırmacı, prensipli, zamanı iyi kullanabilen, başladığı bir işi bitirme çabasında, ekip çalışmasına önem veren, meraklı ve kendini geliştirmekten hiç bıkmayan bir özellikte olmak, bu mesleği iyi bir şekilde yapabilmenin garantisidir.