Tercümanların hizmet sunarken dikkat etmesi gerekenler

Bildiğiniz gibi tercüme sektörünü oluşturan en büyük etmenlerden birisi tercümanlardır. Bu noktada tercüme büroları ve müşterilerden fazla olarak en büyük pay tercümanlara düşmektedir. İyi bir tercüman olmak için yapılması gerekenleri sıralamakta olduğumuz bu yazımızda tercümanların tercüme kalitesi arttırabilmeleri için dikkat etmeleri gereken etmenleri bir araya getireceğiz.

Tercümanlar ülkemizde genel olarak, tercüme büroları bünyesinde ve evden çalışmaktadır. Özellikle evlerinde çalışanlar tercümanların kendilerini iş disiplinine sokmaları bir hayli zor olmakta ve bu nokta gerek müşteri ve gerekse de tercüme bürosu nezlinde işverenlerini zor duruma düşürmektedirler. Kaliteli hizmet sunan tercüme büroları bu noktada ofis içerisinde tercüman istihdam ederek, tercüme kalitesi ve zaman konusunda hataları minimuma indirgeyerek kaliteli işler ortaya çıkarmakta, bir diğer tercüme büroları ise bu noktada evden çalışan tercümanlar ile yollarına devam etmektedirler. Kaliteli tercüme hizmeti almak isteyen tüketiciler bu noktada bünyesinde tercüman istihdam eden tercüme bürolarını tercih edebilirler.

İyi bir tercüman olabilmek için hangi şartları sağlamak gereklidir?

  1. Bildiğiniz gibi tercüme sektörünün en büyük zorluklarından birisi tam zamanlı olarak çalışmakta olan tercümanları koordine edebilmektir. Bu noktada tercüme bürolarına büyük işler düştüğü gibi en büyük pay ise tercümanlara düşmektedir. Bu nokta ilk olarak tercümanların evden çalışmaları durumunda kendilerini bir tam zamanlı bir işteymiş gibi düşünüp zamanlamaları gerekmektedir.
  2. Bir diğer etmen ise, süre kavramına dikkat etmelerdir. Tercüme sektörünün olmazsa olmazları arasında yer alan süre konusunda zamanında teslimatlara dikkat etmek her zaman, size olan güveni arttıracak olan büyük etmedir.
  3. Tercüme sektöründe yaşanan bir diğer sorunun ise özellikle tercüme kalitesi olduğunu hatırlatmadan geçmek istemeyiz. Kaliteli çeviri ve hizmet sunan tercümanlar bu alanda sürekli olarak tercih sebebi olmakta ve sürekli olarak tercih konusu haline gelmektedirler.

Yapılan tüm bu çalışmalar ile kaliteli ve her tercüme bürosunun hayalini kurmakta olduğu bir tercüman olmanız hiçte zor değildir.