Tercümanlık İyi Bir Gelir Kaynağı Mıdır?

Bir meslekte kariyer planı yapmadan önce emin olmak için o mesleğin maddi getirisi üzerine araştırma yapılır. Fakat her mesleğin artıları eksileri vardır. Seçtiğiniz meslek her ne kadar iyi bir gelir elde etmenizi sağlasa da o meslekte mutlu değilseniz uzun süre işinize devam edemezsiniz.

Tercümanlık mesleğini ele alacak olursak gelir bakımından elbette sizi tatmin eden bir meslektir. Fakat tercümanlıktan elde edeceğiniz gelir daha çok tercümanların kendilerini ne kadar geliştirebildikleri ile doğru orantılı olarak değişim göstermektedir. Gelin şimdi bu meslekte gelir elde etmenin yollarına göz atalım.

Tercümanlıktan Gelir Elde Etmek Sizin Elinizde

Tercümanlık iş bulma ihtimalinin yüksek olduğu bir meslektir. Gelir elde etmek ise size bağlıdır. Bu noktada hangi dilleri bildiğiniz de önemlidir. Örnek vermek gerekirsek İngilizce sürekli talep edilen bir dildir fakat sayfa başı ücretleri düşüktür. Eğer teknik alanlarda uzmanlaşabilirseniz sayfa başı aldığınız ücretler de artacaktır.

Daha az talep edilen dillerin sayfa başı ücretleri yüksektir. Fakat bu dillerin handikapı ise çok fazla talebin olmamasıdır.

Yazılı veya Sözlü Tercümeler Gelir Elde Ederken Anahtar Rol Oynuyor

Tercümanlık mesleğini masa başı olarak mı yürütmek istersiniz yoksa sözlü çoklu dilin konuşulduğu organizasyonlarda sözlü çeviri yaparak mı? Bu soru elde edeceğiniz geliri de etkilemektedir. Sözlü tercümelerde iyi bir kariyer yapmanız halinde ortalamanın çok üzerinde gelir elde edebilirsiniz.

Fakat sözlü tercümelerde uzmanlaşmak kolay değildir. 5 Madde de Sözlü Tercüme Türleri ve Çalışma Alanları Nelerdir? yazısından sözlü tercümeler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu alanda uzmanlaşmak için de Tercümanların Kendilerini Geliştirebilmeleri İçin 4 Taktik yazısına göz atabilirsiniz.

Daha Fazla Gelir Elde Etmek İçin Daha Fazla Çalışmak

Freelance meslekler arasında tercümanlık ilk sıradadır. Bu mesleği ek gelir elde etmek için de kullanabilirsiniz. Fakat para kazanmak daha çok ne kadar çok çalıştığınızla ilgilidir. Freelance çalışırken sürekli yeni projelerde yer almalısınız.

Tercümanlıktan freelance para kazanmak oldukça popüler. Fakat bu noktada bazı tavsiyelere ihtiyacınız olabilir. Freelance Olarak Çalışmak İsteyen Tercümanlara Öneriler yazısından bazı bilgiler alabilirsiniz.

Çok Yönlü Bir Tercüman Mısınız?

Tercümanlık mesleğinden iyi gelir elde etmek için onlarca farklı projede çalışmanız gerekir. İkinci hatta üçüncü yabancı dili öğrenmek daha fazla projede yer almanızı sağlayacaktır. Türkçe dışında çapraz dillerde çalışarak yüksek miktarda para kazanabilirsiniz.

Çok yönlülük sadece bildiğiniz dillerle alakalı değildir. Tıbbi, hukuki, teknik, akademik gibi alanlar, çeşitli sektörler ya da yerelleştirme gibi hizmetler bu meslekten elde edeceğiniz gelire etki etmektedir.

Gelecek Açısından Tercümanlık

Her ne kadar yapay zekanın gelişiminin bu mesleğin önünü tıkayacağı tahmin edilse de profesyonel tercümelerde her zaman insana ihtiyaç duyulacaktır. Edebi alanlarda, teknik alanlarda, yaratıcı çeviri gerektiren konularda tercümanların zekasından, deneyiminden yararlanılacaktır.

Bu mesleği tercih ederken çağımızın taleplerine uygun şekilde kendinizi geliştirin. 5 Başlıkta Değişen Tercüme Talepleri yazısından sektördeki gelişmeler hakkında bilgi alabilirsiniz.