Tercümanlıkta Kazanç Elde Etmek Nelere Bağlıdır?

Mütercim-tercümanlık bölümü düşünen öğrencilerin sıkça sorduğu bir soru olan tercümanlıktan kazanç elde etme sorusu gayet yerinde ve haklı bir sorudur. Her meslekte olduğu gibi tercümanlıktan da çok fazla para kazanan ve kıt kanaat geçinen tercümanlar vardır. Bu noktada bilmeniz gereken şey ise kendinizi nasıl geliştirmeniz gerektiğidir.

İyi Bir Tercümanda Bulunması Gereken 7 Teknik Beceri yazısından geliştirmeniz gereken teknik becerileri öğrenebilirsiniz. Eğitim Hayatından İş Hayatına Başarılı Bir Tercüman Olabilmek İçin İpuçları yazısından da eğitim hayatında atılması gereken adımlara göz atabilirsiniz.

Bu yazıda tercümanlıktan gelir elde etmenin nelere bağlı olduğunu ve hangi alanlara yönelmeniz gerektiğini açıkladık.

Tercümanın Deneyimi

Elde Edilen Kazanç Tercümanın Deneyimine Göre Değişir

Tercümanın kendini kanıtlamış olması uluslararası firmalarda çalışması ve bildiği dillerde aranan olması demektir. Deneyime sahip olmak sektörde bilinen olmak demektir. Bu yüzden tercümanlar önemli referanslar elde edebilecekleri firmalar için çalışmayı tercih eder.

Bir öğrencinin deneyim kazanması üniversite eğitiminden itibaren başlamalıdır. Mesleğinizi henüz mezun olmamışken de icra edebilirsiniz. Tercüme bürolarında staj yapabilir ya da freelance çalışacak işler bulabilirsiniz. Bu sayede eğitim hayatı bittiğinde sektöre adapte olmuş ve hazır bir şekilde iş hayatına atılabilirsiniz.

Tercümanın Çok Yönlülüğü

Yalnızca iki dili iyi bilmek günümüz tercüme sektöründe yeterli değildir. Bildiğiniz dillere ek bazı terminolojilerde uzmanlaşmak daha fazla firmanın kapınızı çalması demektir. Bir tercüman ne kadar farklı alanlarda hizmet verebiliyorsa o kadar çok iş yükü altına girer. İş yükü yanlış algılanmasın çünkü gelir elde etmek demektir.

Sadece terminoloji açsısından düşünmeyin. Yaratıcı çeviri, yerelleştirme, küreselleştirme, masaüstü yayıncılık, dijital pazarlama reklamcılığı gibi onlarca farklı alan dil hizmetleri ile ilintilidir. İlgili olduğunuz alanları mesleğinizle bağdaştırın. Alacağınız eğitimleri çok yönlü bir kimliğe sahip olmanızı sağlayacağını unutmayın. Çeviri Uzmanlığı Nasıl Seçilir? yazısında uzmanlık alanları seçimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tercümanın Nerede Çalıştığı

Gelir elde etmenin büyük bir kısmı nerede çalıştığınıza ve nasıl çalıştığınıza bağlıdır. Daha iyi kazanç elde edebilmek için tercüme bürolarında çalışabilir, uluslararası şirketlerde sözlü tercüman olarak çalışabilirsiniz. Hatta kendi tercüme büronuzu dahi açabilirsiniz.

Tercüme bürosu açmayı gözünüzde büyütmeyin. Yeminli Tercüme Bürosu Nasıl Açılır? yazısından konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Uluslararası firmalar için çalışıyorsanız Avro, Dolar gibi döviz cinsinden para kazanabilirsiniz. Böylelikle kazancınız da önemli oranda artar.

Talep Yoğunluğu

Kazanç elde etmek kimi zaman sizin kontrolünüz dışında gerçekleşebilir. Tercüme sektörü dalgalanmaların sık yaşandığı bir sektördür. Diğer sektörlerdeki hareketlilikten çabuk etkilenir. Piyasalarda yaşanan durgunluk taleplerin azalmasını sağlayabilir. Özellikle freelance tercümanlar bu durumu çok daha fazla hisseder.

Bilinen Dillere

Elbette elde ettiğiniz kazanç hangi dillerde hizmet verdiğinize göre değişecektir. Az bilinen dillerde sayfa başı daha fazla ücret kazanacaksınız. Fakat bu dillerde talepler daha azdır. Dolayısıyla mutlaka ikinci ya da üçüncü bir yabancı dil bilmeniz gerekecektir.