Tercümanlıkta Maddi Kazanım

Tercümanlık yapmak isteyen bireylerin bu aşamada en çok merak ettiği konulardan biri de tercümanlık mesleğinin maddi getirisi yani kazançlı bir meslek olup olmadığıdır. Sonuçta her birey, sevdiği, ilgi duyduğu mesleği hayatının bir parçası haline getirmek ister; ancak bunun yanı sıra insani ihtiyaçlarını tamamlayabilmek için de belli bir maddi gelire gereksinim duyar. Şimdi sizlerle kısaca tercümanlığın kazançlı bir meslek olup olmadığından konuşmak istiyoruz. Dileriz ki yazımız, tüm tercüman adayı arkadaşlarımıza faydalı olur.

Tercümanlık mesleğinde, kazanacağınız paranın miktarını arttırmak veya arttırmamak tamamen sizin elinizdedir. Nasıl mı? Sektör içerisinde adınızı ne kadar olumlu yönde duyurursanız, uzmanlığınızı ne kadar geliştirirseniz kazanacağınız para da bunlara bağlı olarak artış gösterecektir. Çeviri hizmetlerinde esas olan kalitedir ve ne kadar büyük bir uzmanlık, o kadar büyük bir kalite anlamına gelir. Bunun yanı sıra, çalışma tarzınız da kazanacağınız parayı etkileyecektir. Yani, serbest zamanlı olarak mı çalışmak isteyeceksiniz yoksa tam zamanlı olarak mı? Buradaki ayrım karşımıza şu şekilde çıkmaktadır: Tam zamanlı tercümanlar, bir tercüme bürosuna bağlı olarak çalışır. Belli bir mesaileri vardır ve büro ile sürekli kontak halindedir. Çeviri işlerini de yine onlar sayesinde alır. Bunun yanında bir de serbest zamanlı çalışan tercümanlar bulunur. Adından da anlaşılacağı üzere serbest zamanlı çevirmenler, çalışmalarını tamamen bağımsız yürütür. Müşterisini kendisi yaratır, onunla kendisi iletişim kurar, ücrette kendisi anlaşır. Üzülerek şunu belirtmemiz gerekir ki, tam zamanlı tercümanlar serbest zamanlı tercümanlara oranla her zaman daha fazla aylık gelir elde eder. Maddi gelir arasında bir diğer ayrımda çeviri türleri ve dilleriyle alakalıdır. Şöyle ki: Sözlü tercüme türleri üzerinde çalışmak, yazılı tercümeye göre her zaman daha kazançlıdır. Çünkü bu alan, yazılı çevirilere oranla daha zor ve meşakkatlidir. Bunun yanı sıra, üzerinde çevirisi yapılan diller de bir diğer kıstastır. Örneğin; siz Türkçe-Çince tercüme yapıyorsanız, Türkçe-İngilizce tercümeye oranla daha fazla gelir elde edeceksiniz demektir.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi tercümede kazanacağınız paranın boyutu, tamamen sizin elinizdedir. Çeviride ne kadar profesyonelleşir, ne kadar deneyimli olursanız o kadar tercih edilen bir tercüman haline geleceksinizdir.