Tercümanlıktan Yüksek Gelir Elde Etmenin Yolları

Tercümanların büyük çoğunluğu ortalama maaşlar alırlar. Bu yüzden genellikle freelance çalışarak ek gelir elde etmek isterler. Fakat ek gelir elde etmek için freelance çalıştığınızda daha fazla enerji harcamış olursunuz. 

Bu yazıda tercümanların az çalışarak nasıl daha fazla para kazanabileceklerini açıkladık. Fakat öncesinde tercümanlık mesleği hakkında yazdığımız bazı yararlı içeriklere göz atmanızda fayda var. 

Birim Fiyatı Yüksek Dillerde Hizmet Verin

Üçüncü ya da dördüncü bir dil öğrenmeyi hiç düşündünüz mü? Dil hizmetlerinde tercümanın çok fazla dil bilmesindense bildiği diller üzerine yoğunlaşması söylenir. Fakat yeni dil öğrenmek diğer dillere bakış açısını değiştirir. Yeni kültürler öğrenmenizi sağlar ve tabi başka dillerde hizmet vermek gelirinizin yükselmesi demektir. 

Yeni dil öğrenirken talepleri göz önünde bulundurun. Birim fiyatları yüksek Çince, Japonca, Korece ya da Osmanlıca gibi dilleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede görev alabileceğiniz proje sayısı artarken sayfa başı aldığınız ücretler de artacaktır. Tercüme fiyatları sayfasından birim fiyatı yüksek dillerin hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz. 

Teknik Alanlarda Uzmanlaşın

Bazı sektörlerde uzmanlaşmak o sektörde aranan tercümanlar arasında yer almanızı sağlar. Havacılık, telekomünikasyon, yiyecek içecek, turizm hatta moda alanlarında aldığınız her eğitim sunduğunuz hizmetlerin birim fiyatlarını yükseltmektedir. 

Hangi alanlarda uzmanlaşmanın daha yararlı olduğunu öğrenebilmek için çevrimiçi freelance iş bulma sitelerindeki taleplere araştırabilirsiniz. 5 Başlıkta Değişen Tercüme Talepleri yazısından hangi alanlarda daha fazla tercüman açığı olduğunu öğrenebilirsiniz. 

Sözlü Tercümelerde Kariyer Yapın

Yazılı tercüme alanlarında uzmanlaşmanız sözlü tercüme hizmeti verebileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu alanda diksiyon kurslarına katılarak konuşmanızın daha akıcı ve anlaşılabilir olmanızı sağlayabilirsiniz. Sözlü tercümelerde başarıyı yakalamak için Sözlü Tercümelerde Tercümanların Kendilerini Geliştirebilmeleri için 4 Taktik yazısına göz atabilirsiniz. 

Sözlü tercümeler yazılı tercümelere oranla çok daha karlı. Fakat bir organizasyonda görev alabilmek için kendinizi kanıtlamış olmanız gerekiyor. Bu yüzden bildiğiniz dilde pratik yapmanın yollarını bulun. Gerekirse online dil derslerindeki eğitmenlerle her gün 1-2 saat görüntülü konuşma gerçekleştirin. 

Yurt Dışından Firmalar İle Çalışın

Gelir arttırabilmenin bir diğer yoluysa Dolar veya Avro üzerinden teklifler alabilmektir. Bunun için bildiğiniz dillerde Fiverr gibi freelance sitelerinde ilanlar açın. Tercümanların iş bulabilecekleri platformlara CV’nizi gönderin. Sürekli olarak buralarda açılan ilanları göz atın. Gerekirse premium hesaplar alın.

Yurt dışında yer alan tercüme bürolarına özgeçmişinizi gönderin. Freelance Çalışmak İsteyen Tercümanlara Öneriler yazısını inceleyerek hangi platformlarda hesap açmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. 

Yaratıcı Çeviri Hizmeti Sunun

Dil hizmetlerinde birim fiyatların en yüksek olduğu çalışma alanlarından biri de yaratıcı çevirilerdir. Bu alanda uzmanlaşmak için bazı örneklere göz atın. Kültürel adaptasyonun nasıl sağlandığını, pazarlama dilinin nasıl olması gerektiğini ve yaratıcılığınızı dil bilginiz ile sunabileceğiniz teklifleri araştırın. 

Yaratıcı çevirilerde başarılı olabilmek için sektörü ve hedef kitleyi tanımanız gerektiğini unutmayın.