Tercüme Bürosu ile Çalışmanın Avantajları

Günümüzde alana yönelik ilgi ve talebin artmasıyla birlikte, tercüme bürolarının sayısı da gitgide artmıştır. İstanbul başta olmak üzere, birçok ilimizde tercüme alanında faaliyet gösteren büro bulunmakta ve bu bürolar, müşterilerine en güvenilir çeviri hizmetlerini sunabilmek için çabalamaktadır. Bilindiği gibi Türkiye’de tercüme bürolarının haricinde, freelance tercüman sayısı da bir o kadar fazladır. Freelance, yani serbest zamanlı çalışan tercümanlar, kendi müşterilerini kendileri yaratmakta, çalışma saatlerini ve günlerini kendileri belirlemekte ve çeviri işlemlerini diledikleri yerden gerçekleştirebilmektedir. “Çeviri” dediğimiz şey, gerçekten büyük uzmanlık ve deneyim gerektiren bir alandır. Bu hizmeti almak isteyenler için ise, kalite son derece önemlidir. Öyle ki, hizmet almak isteyenler çoğu zaman freelance tercümanlarla mı yoksa bir tercüme bürosuyla mı çalışmaları gerektiği konusunda kararsızlığa düşer. Bizim bu yazımızda sizlere bahsetmek istediğimiz konu, tercüme bürosu ile çalışmanın avantajlarıdır.

Profesyonel bir yol izleyen tercüme büroları, kadrolarında tercümanlar, editörler ve koordinatörlerle çalışır. Hizmet almak isteyen bireyin bir büroyu aradığında iletişim kuracağı ilk kişi, koordinatördür. Bu birey, müşterinin hangi alanda hizmet almak istediğini öğrenir ve karşı taraftan gelen soruları yanıtlar. Ardından uzman tercümanlar ile iletişime geçer ve ilgili işi kendisine yönlendirir. Tercüman yazılı çevirisini tamamlandıktan sonra editör devreye girer ve şayet varsa dosyadaki hataları düzeltir. Son aşama olarak, çeviri metni belirlenen tarihte müşteriye teslim edilir. Görüldüğü gibi tercüme bürolarında bir zincir vardır. Her şey, belli doğrultuda ilerler ve bu nedenle bürolardan alacağınız hizmetlerde herhangi bir aksama veya sorunla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Çeviri işlemlerinize önem veriyorsanız, bu işlemler sizin prestijinize etki edecek konumdaysa size tavsiyemiz bir tercüme bürosuyla çalışmanız gerektiği yönünde olacaktır. Çünkü buralarda tüm aşamalar, uzman ekipler tarafından gerçekleşmektedir.