Tercüme Bürosu Nasıl Açılır?

Tercüme sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimcilerin veya serbest zamanlı çalışan tercümanların en çok merak ettiği konulardan biri de bir tercüme bürosunun nasıl açıldığıdır. Hepimizin bildiği üzere serbest zamanlı yani freelance çalışan tercümanlar, çalışmalarını hiçbir kuruluşa bağlı olmadan yürüten kişilerdir. Bu kişiler, çeviri işleri için müşterileriyle direkt muhatap olur. Bağımsız çalışmayı tercih eden freelance tercümanlar, bir zaman geldiğinde kendi bürolarını açmak ve müşterilerine kurumsal hizmet vermeye başlamak isteyebilir. Bunun yanı sıra girişimciler de tercüme sektörüne giriş yapmayı dileyebilir. Peki ama bunu nasıl yapacaklardır? Bir tercüme bürosu açabilmek için nelerin yapılması gerekir?

Tercümanlık mesleği, her zaman belli ilkeler çerçevesinde gerçekleştirilmelidir. Bu meslekte aslolan; kaynak ve hedef diller arasında bir köprü vazifesi görmek, okuyucuları ve dinleyicileri her zaman doğruya yönlendirmektir. Bahsedilen tüm bunlar, dışarıdan her ne kadar kolay gözükse de durum aslında hiç de öyle değildir. Ancak, bizim size bu yazımızda bahsetmek istediğimiz tercümanların mesleki hayatlarında yaşadıkları zorluklar değil; tercümanların bir büro açmak istediklerinde neler yapmaları gerektiğidir. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir: Çevirmenler, bir büro açabilmek için herhangi bir meslek örgütüne üye olmak zorunda değildir. Onlar için önemli olan bir akademik eğitimden geçmiş olmaktır. Uygulanacak prosedürler ise, oldukça basittir. Ticaret Kanunu’na tabi olan kurallar gerçekleştirildikten sonra bir tercüme bürosu açılabilir. Bu, bir ofis olabileceği gibi home ofis de olabilir. Diğer ve oldukça büyük önem taşıyan aşama ise, vergi mükellefi olmaktır. Sonuçta verilecek hizmet, ticari bir hizmettir ve bunun için mutlaka vergi mükellefi olunması gerekir. Gerekli belgeler ile bir vergi dairesine başvurup, vergi levhası aldıktan ve serbest meslek kazanç defterinizi notere onaylattıktan sonra önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır. Görüldüğü gibi tercüme bürosu açmak oldukça kolaydır. Elbette ki, bu yolda belli bir sermayenizin olması gerekir. Sonuçta bir ofis kiralayacak ve ilerleyen aşamalarda kadronuza başka tercümanlar dahil edeceksinizdir. Başka çevirmenlerle çalışmaya başlamadan önce sadece kendi uzmanlık alanlarınızda hizmet vermek, sizin için en doğrusu olacaktır.

Tercüme bürosu açmak için herhangi bir yerden yazılı izin belgesi alma zorunluluğunuz yoktur. Biraz önce bahsettiğimiz aşamaları geçtikten sonra yapmanız gereken şey, birbirinden farklı dillerde ve türlerde uzmanlaşmış tercümanlarla, müşterilerinize en güvenilir hizmeti vermektir.