Tercüme Fiyatları Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Dili veya türü ne olursa olsun tercüme hizmeti almak isteyen her bireyin, en çok merak ettiği konulardan biri de tercüme fiyatlarıdır. Bu hizmeti alacak olan tüzel veya gerçek kişiler, harekete geçmeden önce internet üzerinden bir büro araştırması yapar. Araştırma, onları farklı hizmet alanlarına ve fiyatlarına götürür. Yani dememiz o ki, tercüme bürolarının hizmet alanları ve bu hizmetler karşılığında talep edilen ücretler farklılıklar gösterir. Bu farklılıkların yaşanmasının ardında, tercüme sektörünün bağlı olduğu bir odanın bulunmaması yatar. Büroların ve tercümanların çalışmalarını herhangi bir odaya bağlı olmadan yürütmesi, çeviri fiyatları konusunu serbest piyasanın belirlemesine neden olmaktadır.

Tercüme fiyatları, bu hizmette oldukça kafa karıştırıcı bir unsurdur. Bireyler, kimi büroların onlara oldukça düşük fiyatlar sunduğunu; kimisinin ise, kendilerinden gerçekten yüksek ücretler talep ettiğini görür. Bu durumda hangi büronun kaliteli hizmet verdiğini kestiremeyen kişiler, bir güvensizlik hissiyatına kapılır. Hepimizin bildiği gibi günümüzün küreselleşen dünyasında çeviri hizmetleri oldukça hassas bir konumda yer alır. Hele ki, yaptıracağımız sözlü veya yazılı tercümeler uluslararası boyutta kullanılacaksa bahsettiğimiz bu hassasiyet ikiye katlanacaktır. Çünkü tercüme, iletişimin bir parçasıdır. Herhangi bir yazılı veya sözlü iletişimde eksiklik yaşadığını an devreye girmekte ve etkileşiminizin kesintisiz sonlanmasını sağlamaktadır. Tüm bunlardan dolayı tercüme hizmetlerinde kaliteyi yakalamak hepimizin isteğidir. Ancak bizim şu an size söylemek ve dikkat etmenizi istediğimiz en önemli şey, tercümenin fiyatla bağlantılı olduğunu bilmenizdir. Şunu unutmamalısınız ki, sizden çok düşük fiyatlar talep eden tercüme bürolarının ortaya kaliteli işler çıkarması oldukça düşük bir ihtimaldir. Çünkü bu firmalar, çalışmalarını az ücretler karşılığında deneyimsiz ve uzmanlığı olmayan tercümanlarla yürütmektedir. Tercümede en önemli şey ise, deneyim ve uzmanlıktır. Buna karşılık, tüm çeviri hizmeti fiyatlarını bir maliyet eğrisi sistemi ile belirleyen, müşterilerine olması gereken fiyatı veren bürolar, sizlerin kaliteli sonuçlar elde etmenizi sağlayacak tek yoldur.

İlk defa tercüme hizmeti alacaksanız, bu hizmetinin fiyatları konusunda fikir sahibi olabilmek için internet üzerinden kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Biraz önce de söylediğimiz gibi fiyat ve kalite, birbiriyle doğrudan orantılı iki unsurdur. Bu nedenle sizlere çok düşük fiyatlar sunan işletmelere güvenmemenizde fayda vardır.