Tercüme Fiyatları Neye Göre Değişkenlik Gösterir?

Tercüme büroları, müşterilerine birbirinden farklı dillerde çeviri hizmeti sunmaktadır. Bunlar İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi dünyada yaygın konuşulan diller olabileceği gibi; Japonca, Çince ve Korece gibi çevirisi oldukça meşakkatli diller de olabilir. Büroların, müşterilerine hizmet için sundukları bir fiyatlandırma politikası vardır. Kimi dillerin çevirisi, diğer dillere oranla daha yüksek ücretler karşılığında yapılır. Bu durumun yaşanmasında elbette ki, bazı unsular etkilidir. Peki, tercüme fiyatları neye göre bu değişkenliği gösterir?

Diller arası çeviri anlamına gelen tercüme, birçok farklı dil üzerinden yapılır. Çeviri hizmetine ihtiyacı olan bireylerin, bu ihtiyaçlarını karşılayanlar ise tercüme bürolarıdır. Bürolar, müşterilerine sunacakları her hizmet için onlardan bir ücret talep eder. Ancak, tercüme hizmeti alanlar gayet iyi bilir ki, büroların onlara sundukları fiyatlar zaman zaman değişkenlik gösterir. Bu durum, çevirisi yapılacak dil ile doğrudan orantılıdır. Yani sizin çevirisini yaptıracağınız dile göre, büroların sunacakları fiyatlandırmalar da farklılık taşıyacaktır. Peki, bürolar neden her dil için aynı fiyatı talep etmez? Fiyatlandırma politikasını etkileyen ilk unsur, tercümesi yapılacak dilin zorluğudur. Şöyle ki, bir İngilizce belgenin çevirisi, Çince’ye oranla çok daha kolaydır. Bu durumda Çince tercümelerin ücreti daha yüksek olacaktır. Bu gibi çevirisi zorlu dillerde çalışabilecek nitelikli tercüman sayısı az olduğundan dolayı haliyle fiyatlar artacaktır. Bunun yanı sıra, dilin dünya üzerinde ne kadarlık bir bölgede etkili olduğu da başka bir faktördür. Bürolardan çapraz dil tercümesi talep edildiği takdirde de bireylerden istenilen ücret artış gösterecektir.

Yukarıda yazdıklarımız doğrultusunda kısaca denilebilir ki, tercüme fiyatları doğrudan doğruya çevirisi yapılacak dilin zorluğu, nitelikli tercüman sayısı ve ilgili dilin dünya üzerinde ne kadar bir dilimde etkili olduğu ile alakalıdır. Bunların yanı sıra, belgelerin terminolojisi de fiyatları etkileyen bir unsurdur.