Tercüme hizmeti almak isteyen müşteriler nelere dikkat etmelidirler?

Ülkemizde tercüme sektörünün ulusal anlamda belirli bir standarda oluşturulmamış olması, bu noktada müşterilerin tercüme firması seçimi konusunda tereddüt yaşamasına ve bu alanda zaman zaman yaşamakta oldukları kötü tecrübeler neticesinde, bu alanda büyük bir sektörel güvensizlik ortaya çıkmaktadır. Sektörde iş yapan bir çok firmanın freelancer tercümanlar ile işlerini yürütmeye devam etmeleri ve bu alanda komisyoncu mantığı ile hizmet sunmaya çalışmaları bu noktada yaşanan en büyük sıkıntıları bünyesinde barındırmaya devam etmektedir. Müşterilerin talep etmekte oldukları belgelerin, tercüme kalitelerinin uluslararası standartlar çerçevesinde değerlendirilmemesi, yanlızca ülke çapında değil, birçok tercüme firmasının bu alanda kaliteli hizmet sunabilecek bir tercüme üretim prosesi oluşturamamış olmaları bu alanda hizmet alan müşterileri birçok açıdan zor duruma düşürmektedir. Şirket blogumuzun bu bölümünde tercüme hizmeti almak isteyen müşterilerin dikkat etmeleri gereken hususlara kısa bir göz atmak istiyoruz. Kaliteli bir tercüme hizmeti alabilmek için dikkat etmeniz gereken noktaları iyi analiz edebilmeniz bu alanda kaliteli hizmet alabilmenizin en doğru yolu olacaktır.

Mutlak suretle tercüme şirketinin kurumsal yapısını sorgulayın!

Bildiğiniz gibi ülkemizde ki tercüme sektörünün en büyük sorunlarından birisi, piyasada faaliyette bulunan firmaların büyük çoğunluğunun kurumsal bir yapıda olmamalarıdır. Bu alanda hizmet almak istediğiniz tercüme firmasının kurumsal yapısını sorgulamak, tercüme hizmeti kalitenizi garanti altına alacak en önemli çözümlerden birisi olacaktır. Bu alanda hizmet almak istediğiniz tercüme firmasının kurumsal yapısını sorgularken aşağıda ki faktörlere dikkat etmeniz sizleri doğru bir seçim yapma konusunda bir adım öne geçirecektir.

  • Öncelikli olarak çalışmak istediğiniz tercüme firmasının kurumsal yapısını analiz edebilmek için, internet sitesini incelemelisiniz. Bu alanda kurumsal bazda tercüme hizmeti sunan bir firma, kurumsal bir bilişim ajansı ile çalışmış ve web sitesinin firmasının vitrini olduğunun farkında olacaktır. bu alanda hizmet sunan kurumsal bir firmayı web sitesinin kurumsallığından rahatlıkla anlayabilirsiniz.
  • Öte yandan, tercüme firmasının web sitesinin anlatım dili, imla hataları gibi birçok faktör alacak olduğunuz tercüme hizmetinin kalitesi konusunda sizleri daima bir adım öne geçirecek olan çözümleri sizlerle buluşturacaktır.
  • Tercüme firması seçiminde dikkat etmenizi önerdiğimiz bir diğer nokta ise, bu alanda teklif aldığınız koordinatör ve yöneticilerin dili kullanma yetisi ve bu alanda sizlere sunmakta oldukları çözümleri açıklama yetilerine dikkat etmeniz, alacak olduğunuz tercüme hizmetinin kalitesi konusunda size  büyük katkı sağlayacaktır.
  • Tercüme edilecek olan belgeler için göndermiş oldukları fiyat teklifinin kurumsal yapısı, katalog tasarımları gibi birçok faktörde bu alanda kaliteli bir hizmet alabilmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer kurumsallık faktörlerinde biridir.

Tercüme firması seçiminde kurumsallık yaklaşımları ile dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar bu şekildeyken, tercüme firması seçimi ve bu alanda en kaliteli tercüme hizmeti alabilmeniz için dikkat etmeniz gereken unsurlar bunlarla sınırlı değildir.

Tercüman kalitesinden emin olun!

Tercüme sektöründe hizmet almak isteyenlerin yaşamakta oldukları en büyük sorunlardan en büyüğü üst bölümde açıklamış olduğumuz gibi tercüme kalitesinde yaşanmakta olan aksaklıklardan kaynaklanmaktadır. Bu alanda hizmet sunan birçok firma dışarıdan çalışmakta oldukları tercümanlara iş yaptırmaktalar ve bu alanda birçok kalitesi iş ortaya çıkmasına sebep olmaktadırlar. Tercüme hizmeti alacak olduğunuz firmanın, tercüman kalitesinden emin olmanız bu alanda yaşayacak olduğunuz tüm sorunların önüne geçecek bir unsur olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Kaliteli bir tercüme hizmeti almak ve bu alanda en doğru tercüme firmasını seçebilmeniz için dikkat etmeniz gereken, kalite faktörlerini belirlemek için çalışacak olduğunuz tercüme firmasına aşağıda ki soruları yöneltmeniz sizlerin daima avatajına olacaktır.

Tercüme hizmeti almadan önce tercüme ve tercüman kalitesini belirlemek için tercüme bürosuna sormanız gereken sorular,

  • Tercüme hizmeti konusunda hizmet sunmakta olduğunuz tüm tercümanlar şirket içinde tam zamanlı olarak çalışıyor mu?
  • Tercüme konusunda sunmakta olduğunuz tüm firmalara aynı kalite standartlarını mı uygulmaktasınız?
  • Şirket vergi levhanız, faaliyet belgeniz ve bu alanda ki sertifikalarınızı bizlere iletebilirmisiniz?
  • Yeminli tercüme hizmeti konusunda, tercümanınızın yemin zaptını iletebilirmisiniz?
  • Tercüme edilecek belgelerimin geçikmesi durumunda uyguladığınız prosedür nedir?

Tüm bu soruları birçok noktada çoğaltabilmemiz mümkün olmakla birlikte, tercüme hizmeti alacak olduğunuz sektörün durumu ve bu alanda hizmet alacak olduğunuz firmanın yapısına göre, sormak istediğiniz soruları kendiniz belirleyebilirsiniz. Tercüme firması seçimi ve en kaliteli tercüme hizmetini nasıl alabileceğiniz konusunda dikkat etmeniz gerekenler sadece bunlarla sınırlı olmayıp, bu alanda hizmet sunmakta oldukları diğer referansları, daha önceleri tercüme talebinde bulunduğunuz belge türü gibi birçok faktörü derinlemesine analiz edip, krarınızı bunların çerçevesinde vermeniz daima avantajınıza olacak çözümlerdir.

Tercüme sektöründe doğru firma seçimi ve en kaliteli tercüme hizmetini nasıl alabilecek olduğunuz ile ilgili görüş ve önerilerimizi sizlerle buluşturmuş olduğumuz bu yazımızı beğenmiş olmanızı umut ediyoruz. Tercüme çözümleri alanında en uygun çözümleri sizlerle buluşturan firmamızın, ilgili sektörde sizlere sunmakta oldukları çözümler hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişim bilgilerinizden bizlere ulaşabilirsiniz.