Tercüme Hizmetlerinde En Sık Karşılaşılan Hatalar

Tercüme sektörü, yıllar içerisinde müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda kendini durmaksızın geliştirmiştir. Şirket içerilerinde uygulanan iyileştirme politikalarının amacı, müşterilere daha kaliteli çeviri hizmetleri sunmak ve Türkiye tercüme sektörünü, dünya pazarında daha iyi bir konuma getirmektedir. İşin aslına bakılırsa, profesyonelce hareket eden bürolar sayesinde gitgide bu amaca yaklaşılmıştır. Türkiye, tercüme alanında dünya pazarında büyük pay elde etmiş ve çevirilerde yaşanılan problemler büyük ölçüde yok edilmiştir. Ancak, tüm bunlara rağmen yine de tercüme hizmetlerinde birtakım eksikliklerle karşı karşıya kalınmaktadır.

Tercüme hizmeti veren bürolar içerisinde çok sayıda profesyonel adımlar atan, çalışmalarını uzman tercümanlar, editörler ve koordinatörler ile yürütenler vardır. Gerçeği söylemek gerekirse, tercüme hizmetlerini hep bir adım ileriye taşıyanlar da bu bürolardır. Bunların karşısında bir de amatör tercümanlarla az ücretler karşılığında çalışıp, sadece kar elde etmeyi hedefleyen işletmeler bulunur. İşte, çevirilerde oluşan hatalardaki büyük pay bahsettiğimiz bu amatör tercümanlardan kaynaklıdır. Günümüzde çeviri hizmetlerinde en sık karşılaşılan hatalar ise, kısaca şu şekilde açıklanabilir: Tercüman, üzerinde çalıştığı dillerden yalnızca birine hâkimse diller arasındaki aktarımı asla doğru biçimde gerçekleştiremez. İmla kuralları ve noktalama işaretleri bir diğer önemli konudur. Bir noktalama işaretinin yanlış kullanımı bile çevirinin anlamını baştan sonra yitirmesine sebebiyet verebilir. Kaynak dili hedef dile çevirirken, gereğinden fazla eklemeler veya çıkarmalar yapmak da başlı başına bir problemdir. Tercümanın bu noktada yapması gereken, hangi türde çeviri yaptığının bilincinde olması ve buna göre hareket etmesidir. Yani örneğin; söz konusu olan bir tıbbi tercüme ise, çevirmen bu belgeler üzerinde asla değişiklik yapamaz.

Çeviri sektörü her geçen gün gelişmektedir. Bizim umudumuz, bu alanda yaşanılan tüm problemlerin ortadan kalkması ve bireylere kusursuz hizmetin sunulması yönündedir.