Tercüme Hizmetlerinde Kalite Standartlarının Önemi

Bu yazımızda Türkiye’de sunulmakta olan tercüme çözümlerinde en fazla karşılaşılan sorunlardan birisi olan kalite standartlarının uygulanması üzerine birkaç satır karalamak istiyoruz. Bildiğiniz gibi ülkemizde tercüme işlemleri ağırlıklı olarak evden çalışmakta olan tercümanlar ile yürütülmektedir. Bu alanda firmalar gerek şirket içi, gerekse de şirket dışında birçok yöntem uygulasalar da tercüme sektöründe uygulanması gereken standartlar bir türlü düzgün olarak uygulanmamaktadır. Ülkemizde tercüme sektöründe uygulanması gereken iki uluslararası standart olup, bu alanda ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve EN 15038 Standardı adlı iki adet standart uygulanmaktadır. Dilerseniz ülkemizde oluşturulan bu iki standardın neden uygulanamadığı konusu ile ilgili olarak sizlere kısa bilgiler verelim.

Ülkemizde Tercüme Kalite Standartları Neden Uygulanamamaktadır?

Yazımızın üst bölümünde bahsetmiş olduğumuz etmenler sebebi ile ülkemizde tercüme sektörünün gerektirdiği standartlar bir türü uygulanamamaktadır. Bu alanda firmaların çalışmaları, üniversitelerin çalışmaları bir noktada tıkanmakta ve kaliteli bir tercüme üretimi sağlanabilmesi için gerekli olan faktörler bir türlü bir araya getirilememektedir. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan tercüme sektöründe kalite standartlarının uygulanamamasının ana sebeplerini birkaç madde ile sizlere özetleyelim.

  • Sektörde kalite standartlarının uygulanamamasının ana sebepleri arasında tercüme bürolarının freelancer tercümanlar ile çalışması gösterilebilir. Bu alanda evden çalışan tercümanlar kendilerini geliştirmek için çaba sarfetmemekte ve kendilerini geliştirebilmek adına atılması gereken adımları atmamaktadırlar. Birçok tercüman gelen tam zamanlı iş tekliflerini reddederek evden çalışmayı daha mantıklı bulurken, bu durum tercümanların kendilerini geliştirememelerine yol açmaktadır.
  • Tercüme sektöründe yaşanmakta olan bir diğer ana problem ise, kalite standartlarının uygulanabilmesi için tercüme bürolarının ellerini taşın altına çok fazla koymamaları ve tamamen ticarethane mantığı ile işlerini yürütmeleridir. Bu durum kalite bir tercüme hizmeti sunmak için gerekli olarak üretim sürecinin kurulmasının önünde bir engel teşkil etmektedir.
  • Tercüme hizmetlerinde kalite süreçlerinin düzgün bir şekilde oturtulamamasının önünde ki bir diğer etmen ise, bu alanda sürekli olarak artan rekabet gösterilebilir. Bu alanda artan rekabet firmaların göndermiş oldukları tekliflerde düşük fiyat vermelerine ve kalite standartlarının düzenli bir hal alması için gerekli yatırımı yapamalarına sebebiyet vermektedir.

Tercüme hizmetlerinde kalite sistemlerinin tam anlamı ile uygulanamamasının ana sebeplerini bu şekilde gösterebilmemiz mümkündür. Sözü fazla uzatmadan dilerseniz tercüme hizmetlerinde kaliteli bir üretim süreci oluşturmak için neler yapabileceği üzerine konuşalım.

Tercüme sektöründe kalite standartlarının uygulanması için neler yapılabilir?

Sektörde kalite kontrol ve üretim sistemlerinin kaliteli bir şekilde oluşturulması önemli bir konu olup, bu alanda sunulmakta olan çözümlerin homojen bir yapıya kavuşturulması oldukça önemli bir unsur halini almaktadır. Yazımızın geri kalan kısmını tercüme hizmetlerinde gerekli kalite kontrol proseslerinin rayına oturtulabilmesi için gerekli olan etmenlere değinmek istiyoruz.

  • Tercüme hizmetlerinde kalite standartlarının profesyonel bir şekilde yürütülebilmesi için dikkat edilmesi gereken ilk unsur firmaların mutlak suretle şirket içerisinde çalışan bir tercümanlar tercih etmelerinden geçmektedir. Bu alanda hizmet sunan firmalar bu sayede işi yürüten asli etmenlerden birisi olan tercümanlar ile sürekli olarak kalite standartlarının iyileştirilmesi ile ilgili olarak fikir yürütebilirler.
  • Sektörde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise artan rekabetin etkilerinin yok edilmesidir. Tercüme firmalarının artan kazancı müşteri memnuniyetinin arttırılması için çalışmalar yürütmelerine ve bu sayede standartların oluşturulmasına katkı sağlayabileceklerdir.

Tercüme hizmetleri alanında kalitesi standartları üzerine konuştuğumuz bu yazımızdan memnun kalmış olmanız dileğiyle.