Tercüme İşi Verirken Nelere Dikkat Edilmeli

Tercüme sektörü kısa zamanda büyük bir gelişme göstererek Dünya’daki diğer iş sektörleri gibi önemli bir Pazar haline geldi. Özellikle iş alanlarının sadece ülkeler içinde kalmaması tüm Dünya uluslarına açılması ile birlikte tercüme sektörüne doğan ihtiyaçta oldukça fazlalaştı. Tabi bu işleyiş de tercümelerin doğru bir şekilde hazırlanması çok önemli. Zira Dünya çapında yapılan bir anlaşmada ufacık bir noktada bile hata yapılsa bu hatanın sonuçları çok ciddi olabilir.  Bu nedenle tercüme işi verilirken belli kriterleri gözden geçirmek gerekir. Gözden geçirmeniz gereken bu kriterleri başlıklar halinde inceleyelim.

Uzman Bir Tercüme Bürosu İle Çalışmak

Özellikle ülkemizde tercüme sektöründe yaşanan en büyük sorunlardan biri tercüme bürolarının çalışma şekilleri. Tam zamanlı tercüme bürolarının yerine serbest çalışan tercüme büroları ile çalışılması tercümelerin kalitesinin düşmesine en büyük neden. Tabi bununda bir nedeni var. Özellikle yeminli tercüman çalıştıran uzman tercüme bürolarının fiyatı kalite ile doğru orantılı olarak artış gösteriyor. Hal böyle olunca da birçok müşterinin tercihi serbest çalışan tercüme büroları oluyor. Çünkü bu tercüme büroları serbest olarak çalışan yeminli olmayan yani uzman olmayan tercümanlar ile çalışıyor. Bu sebepten de tercüman ücretleri düşük oluyor. Düşük tercüman ücretleri de müşterinin ilk tercihi. Müşteri fiyata aldanıp tercüme işini verdikten sonra ise beklediği kaliteyi bulamayınca daha büyük zarara uğramış oluyor. Tüm bahsettiğimiz bu nedenlerde dolayı tam zamanlı profesyonel bir tercüman bürosu ile çalışmak iş kalitesi açısından dolayı çok önemli. Zira uzman tercüman büroları yine alanında uzman olan, bu işi meslek olarak yapan, mütercim tercümanlık bölümü mezunu tercümanlar çalıştırıyor. Hal böyle olunca da tercüman kalitesi ile birlikte içerik kalitesi de doğru orantılı olarak artıyor. Bu nedenle tercüme işi verilirken dikkat etmeniz gereken en büyük özellik bu.

İş Planlamasının Yapılması

Tercüme işi verilirken en çok gözde kaçırılan gereklilik ise işten önce gerekli çalışma planının yapılmaması. Çalışma palanını yapmayan ve ona göre işi vermeyen bir müşteri verdiği işten verim alamaz. Verim alsa bile istediği ölçülerde etkili bir iş teslim almış olmaz. Bununla beraber birçok farklı aksiliklerde yaşanabilir. Planlaması yapılmayan tercüme işleri gerektiği zamanda teslim edilmeye bilir. Bu durumda ise en çok müşteri mağdur olur. Verdiği işi zamanında teslim alamayan müşteri çok daha ciddi sorunlar yaşayabilir. Bu durumu engellemek için ise iş teslim edilirken mutlaka bir planlama yapılması gerekir. Yapılan iş planlamasına göre tercümanın aşama aşama sizi bilgilendirmesi şarttır. Bu sistemle çalışmalarınızı yürütürseniz her hangi bir olumsuzluk anında direk olarak olumsuzluğun yaşandığı adımda tercümanla temasa geçerek hatanın düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Böyle bir durumda ise tercümenin kalitesi istenen standartlara ulaşmış olur. Kısacası tercüme işlerini verirken dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklerden biri de iş planı yapmak.

Tercümenin Alanına Göre Seçim Yapmak

Tercümelerde iş kalitesi için dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biride çalıştığınız tercümanın uzmanlık alanıdır. Eğer çalıştığınız tercüman verdiğiniz işte uzman değilse büyük sorunlar yaşarsınız. Bu bir örnekle daha iyi açıklayalım. Diyelim ki teknik tercüme alanında bir çeviriye ihtiyacınız var. Sizde teknik tercüme alanında uzman olmayan fakat ücreti düşük olan bir tercümana işi verdiniz. Bu tercümanın teknik tercümedeki püf noktaları bilmemesi teknik terimlere hakim olmaması hem sizin işinizin gecikmesine hem de tercümanın yaptığı çevirinin kendisi için çileye dönüşmesine neden olur. Böyle bir durumda da tercümenin kalitesinde büyük bir oranda düşüş gerçekleşir. Tüm bu belirttiğimiz nedenlerden bile tercüme işi verilirken mutlaka uzmanlık alanına dikkat edilmelidir.

Tercüme işi verirken dikkat edilmesi gereken unsurları bu şekilde sıralayabiliriz. Yazımızda belirttiğimiz bu üç unsura dikkat etmeniz hem iş zamanlaması hem de kalitesi açısından size büyük fayda sağlayacaktır. Aksi halde hem iş den tatmin olmazsınız hem de zarara girersiniz.