Tercüme işlemlerinde belirli bir standardı yakalamak

Bildiğiniz gibi tercüme hizmetleri konusunda sunulmakta olan çözümler, firmadan firmaya farklılık göstermekte. Sektörde yaşanmakta olan bu farklılıkların bürolardan ziyade, tercümanlar arasında da farklılık göstermekte olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi tercüme sektörü, gerek iş hacmi, gerekse de tercüme kalitesinin farklılığı yönünden oldukça heterojen bir sektör olarak gözler önüne gelmektedir. Tercüme sektöründe yaşanmakta olan bu durumları genel çerçeveden irdelersek tercüme kalitesini, tercüme firmasının çalışmakta olduğu tercüman fiyat aralığı, tercüman kalitesi, proje için verilen süre gibi birçok faktör direkt olarak etkilemektedir. Durum böyle olunca, bu noktada sunulmakta olan çözümlerin belirli bir standarda oturtulabilmesi oldukça fazla önem arzetmektedir.

Tercüme işlemlerinde belirli bir standardı yakalayabilmek amacı ile birçok firma şirket içi prosesler belirlemiş olsalar bile, tercümanlar ile freelancer şekilde çalışıldığı sürece bu noktada başarılı bir standart yakalama işlemi gerçekleştirmek neredeyse imkansızdır. Bu yüden terücme hizmeti alan müşteriler sürekli olarak tercüme kalitesinde dalgalanmalar ile karşılaşmakta ve sürekli olarak kaliteli işler sunmakta olan tercüme bürosu arayışlarına devam etmektedirler. Tercüme sektörünün olmazsa olmazlarını oluşturan hız, kalite ve güven algısının müşteriler nezlinde tam anlamı ile sağlanabilmesi için bu alanda yürütülmekte olan çalışmaların belirli bir standart çerçevesine alınması şarttır.

Sektörde yaşanmakta olan bu tipteki sorunlarının çözümünün şirket içinde bir tercüme üretim prosesi oluşturmaktan geçtiği unutulmamalıdır. Öte yandan, şirket içinde kalite kontrol sistemlerinin oluşturulabilmesi için tercüman kadrosunun tam zamanlı olarak oluşturulmuş olması gerekmektedir. Bu alanda sunulmakta olan çözümlerin belirli bir kriter çerçevesinde değerlendirilip, müşteri memnuniyetinin arttırılması buna borçlu olup, bu noktada en kaliteli hizmeti sunan tercüme firmaları daima bir adım önde olacaktırlar.