Kaliteli Çeviri İçin 5 Hayati Öneri

Tercüman olabilmek sanıldığından çok daha karmaşık bir konudur. Öncelikle iki dili çok iyi bilmek yetmez. Bir iş aldığınızda bunu zamanında yetiştirebilmek için gerekli özveri ile çalışmanız gerekmektedir.

Tabi ki her tercümanın çalışma yöntemi farklıdır. Fakat genel itibar ile kaliteli çevirilere ulaşabilmek için bazı teknikler uygulanmalıdır.

Bu yazımızda tercümanların kaliteli çevirilere ulaşabilmeleri izlemesi gereken yöntemleri açıkladık.

1- Terminoloji Sözlükleri Edinin

Üzerinde çalıştığınız konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olduğunuzu düşünebilirsiniz. Fakat sektörler çok hızlı bir şekilde değişime girebildiği gibi için yeni kelimeler de beraberinde işinizin bir parçası olabilir. Bu yüzden mutlaka terminoloji sözlüklerinden yararlanın.

İster teknik ister hukuki ya da tıbbi tercüme olsun her zaman karşınıza en sık çıkan kelimelerin sözlüğünü yaratabilirsiniz. Kendinize ait olan bu sözlük sayesinde daha hızlı bir şekilde çalışabilirsiniz.

2- Editör Denetiminin Sağlandığında Emin Olun

Dosyalar teslim edilmeden önce mutlaka editörler tarafından bir kaç kere okunmalıdır. Bu sayede olası hatalar en aza indirilir. Bir tercüman olarak dosyanızı teslim etmeden önce editörler tarafından okunduğundan emin olun.

Hatta bu konuda meslektaşlarınızdan da yardım alabilirsiniz. Farklı bakış açılarından bakmak basit hataları tespit etmek için en doğru yöntemdir.

3- Çalışırken Mutlaka Odaklanın

Dikkatinizi hiçbir şeyin bozmasına izin vermeyin dikkatinizi dağıtacak her şeyden kaçının. Örneğin çalışırken müzik dinlemeyi seviyorsanız içinde reklamların bulunduğu platformları tercih etmeyin. Ya da masanızın üzerinde dikkatinizi dağıtan objeler varsa bunlardan kurtulun.

4- Yardımcı Olabilecek Programlardan Yararlanın

Teknoloji ve tercüme günümüzde iç içe girmiş durumdadır. Henüz Google Translate gibi makine çevirileri insan kalitesine ulaşamasa da gelecekte tıpkı insanlar kadar iyi çeviri yapabilecekleri öngörülüyor.

Bir tercüman olarak işinize arayabilecek tüm programlardan yararlanın. Örneğin memsourse kullanmaya alıştığınız taktirde size yardımcı olabilecek bir uygulamadır.

Notlar almak ve bu notlara harfiyen uymak istiyorsanız Evernote Google Keep gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

5- Günlük Hedefler Koyun

Günlük hedefler koyup bu hedeflere ulaşmak işinizde sizi tatmin edecek en önemli motivasyon kaynaklarından biridir. Bu yüzden sürekli hedeflerinizi yineleyerek devam edin. Bu şekilde yüksek motivasyon ile sizi bekleyen işlerin üstesinden gelebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz freelance tercümanlar için 5 sosyal medya taktiği yazısına da göz atabilirsiniz.