Tercüme sektöründe dikkat edilmesi gereken noktalar

Bildiğiniz gibi ülkemizde ki tercüme sektöründe yaşanmakta olan birçok problem bu alanda sunulmakta olan çözümleri bir kenara atarak, kalitede yaşanan düşüklük ve müşteri memnuniyetsizliğinin artması olarak birçok ekstra sonuç doğurmaktadır. Bu alanda sunulmakta olan birçok problemin çözümünde izlenmesi gereken yöntem ve yolları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Tercüme sektöründe yaşanmakta olan kalite problemlerinin en büyük sebeplerinden tercünanların uzmanlık alanının dışına çıkarılması olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Edinmiş olduğumuz tecrübeler neticesinde, bir tercümanın uzmanlık alanına göre, ilgili metinleri tercüme etmesinin öneminin çok yüksek olduğunu ayrıca vurgulamak isteriz. Bildiğiniz gibi tercüme sektöründe yer alan birçok alt alan tercümanların uzmanlaşmasının önüne geçmekte ve bu alanda sunulmakta olan birçok çözümün yetersiz kalmasına ve ilgili alanda hizmet sunmakta olan firmaların müşteri kaybetmelerine kadar uzanan bir dizi çözümsüzlüğü doğurmaktadır.
Tercüme sektöründe yaşanmakta olan kalite problemlerinin önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli faktörleri sıralamamız gerekirse,
Tercüme işlemi yapacak olan tercümanın teknik tercüme, sözlü tercüme, simultane tercüme, tıbbi tercüme, hukuki tercüme gibi ayrımlarının yapılmasının yanında, bu alanda hizmet sunacak olan dile olan yatkınlığının belirli kriterlere sığdırılması oldukça önemlidir. Bu alanda sunulmakta olan birçok çözüm bu tip faktörlere dikkat edilmemesi yüzünden sonuçsuz kalmakta ve büyük bir müşteri memnuniyetsizliğinin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.
Tercüme edilecek belgenin ortalama teslim süresinin iyi bir şekilde kestirilebilmesi oldukça önemli olup, bu alanda hizmet sunmakta olan tercümana süre konusunda baskı yaratılmaması daha sağlıklı bir tercüme hizmeti sunabilmek için olmazsa olmaz durumlar arasında yer almaktadır.
Öte yandan, tercüme hizmetinin durumu ve izlenmesi gereken yollar hakkında müşteriye sürekli olarak bilgi verilmesi ve bu alanda en kaliteli çözüme nasıl bir yol izlenerek ulaştırılabileceği bildirilerek, tercüme sürecine müşterilerin de dahil edilmesi sağlanmalıdır.
Tercüme sektöründe dikkat edilmesi gereken bu tip durumlar ile daha profesyonel tercümeler ortaya koyabilmek mümkün olmakla birlikte, bu alanda yapılması gerekenler yanlızca bunlarla sınırlı değildir. Tercüme sektöründe faaliyet göstermekte olan firmaların ve tercümanların dikkat etmesi gereken noktaları gelecek yazılarımızda sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Şirketimiz olarak tercüme hizmetleri konusunda sunmakta olduğumuz çözümler hakkında bilgi almak için sayfalarımızı inceleyebilir, sormak istedikleriniz ve merak ettikleriniz ile ilgili bilgi almak için yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.