Tercüme sektöründe tercüman psikolojisini anlamak

Tercüme sektöründe, sektörün olmazsa olmazsa kişileri arasında şüphesiz ki tercümanlar gelmekte. Bu alanda günün her saatinde tercüme bürolarından almakta oldukları işi yetiştirmek için gayret eden sektörün arka planda kalmış isimleri tercümanlar, bu alanda zaman zaman bir çok problem ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bildiğiniz gibi tercüme sektörününde faaliyet göstermekte olan birçok tercüme bürosu, tercüme işlerini serbest tercümanlar ile halletmekteler. Bu durum uzaktan çalışmanın bir gereği olarak, tercüme büroları ile tercümanlar arasından zaman zaman tartışmaların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Tercüme sektörünün olmazsa olmazları arasında olan ve sektörün bel kemiğini oluşturan tercüman arkadaşlarımızın sektörde yaşamakta oldukları sorunları bu yazımızda ele almak istiyoruz.

Tercümanların sektörde yaşamakta olduğu problemlere genel bakış

Yazımızın üst bölümünde sizlere aktarmış olduğumuz gibi ülkemizde yürütülmekte olan tercümanlık faaliyetleri birçok açıdan sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Bu alanda sunulmakta olan tercüme çözümlerinin yeterli olup, olmadığı bir kenara, sektörde tercümanların yaşamakta oldukları problemleri çözmeden yeni bir adım atmak mümkün gözükmemektedir. Genel olarak tercüme sektöründe faaliyet göstermekte olan tercüman arkadaşlarımızın yaşamakta oldukları problemlere maddeler halinde kısa bir göz atmak istiyoruz.

  • Tercüme sektöründe tercümanlar, genel itibari ile tercüme büroları ile problemler yaşamaktadırlar.
  • Sektörde tercümanların karşılaştıkları en önemli problemlerden birisi, bu alanda tercüme büroları ile tercümanlar arasınında kültürel problemlerin yaşanmasıdır.
  • Ödeme konusunda tercüme büroları ile tercümanlar birçok nokta sorunlar yaşamaktalar ve bu durum tercümanların yapmakta oldukları işin kalitesine doğrudan etki etmektedir.

Bildiğiniz gibi bu alanda sunulmakta olan çözümlerde, tercümanın işi sahiplenmesi birçok açıdan önem arz etmekle birlikte, tercüme bürosu ve tercüman bağı ne kadar güçlü olursa, bu alanda sunulmakta olan çözümler de o kadar güçlü olacaktır.