Tercüme sektörünün büyüklüğü

Bu yazımızda ülkemizde ki tercüme sektörünün büyüklüğü ve bu noktada yapılan çalışmalar hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Bildiğiniz gibi ülkemizde ve Dünya genelinde insanların karşı ülkeler ile iletişim kurmalarının en büyük aracılarından birisi tercüme hizmetidir. Türkiye ve Dünya çapında tercüme sektörü bu alanda büyük ivme yakalamış ve işlem hacmi olarak milyon dolarları bulan bir sektör halini gelmiştir. Tüm Dünya genelinde her türden ticari ve diplomatik faaliyetler de tercüme hizmet alınmakta ve bu noktada hizmetler sunulmaya devam edilmektedir.

Tercüme sektöründe hizmet alan firmalar genel olarak hangileridir?

Ülkemizde ve Dünya genelinde tercüme sektörüne olan ilgi günden güne artmakta ve bu noktada hizmet sunan firma sayısı da bu rakamlar ile doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Genel olarak bakıldığında tercüme hizmeti alan firmalar diğer ülkeler ile bağlantılı olarak çalışan firmalar olup, bu noktada hızlı çözümleri doğru parçalar halinde bir araya getiren firmalar ile çalışmaktadırlar. Bu nokta da hizmet alan firmalar genel olarak dış ticaret firmaları, endüstriyel kuruluşlar, bilişim firmaları gösterilebilir. Öte yandan tercüme hizmet almak konusunda en büyük talebi oluşturan kitlenin devlet daireleri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sürekli olarak diğer ülkelerin kurumları ile temas halinde olan devlet daireleri ve kurumları bu noktada Dünya tercüme talebinin yaklaşık olarak %50’lik dilimini oluşturmaktadır. Diğer %50’lik kısım ise birçok alanda faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarından oluşmaktadır.

Dünya geneli ve ülkemize bakıldığında tercüme sektörü gerek bireysel, gerekse de kurumsal olarak gözde sektörler arasında yer almaktadır. Bu noktada sürekli hizmet kalitelerini ve büyüklüklerini arttırmak için çaba sarf eden firmalar kendilerine has geliştirdikleri özel çözümler ve iş akış planları ile en uygun tercüme hizmetini sunmak için çaba sarf etmektedirler.