Tercüme Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Tercüme hizmeti almadan önce fiyatların nasıl belirlendiğini bilmeniz gerekmektedir. Koordinatörler dosyanızı hangi kriterlere göre inceliyor ve teklif veriyor? Gelin bugün tercüme dünyasının tercüme fiyatı belirlenmesi aşamaları nasıl işliyor göz atalım.

1- Dile Göre Fiyatlandırma

Öncelikle çeviri için fiyatı belirleyen en önemli unsur dillerdir. Hedef ve kaynak dilin 1000 karakter başı fiyatı öncelikli olarak fiyatı belirler. 1000 karakter boşluksuz olarak hesaplanır ve 1 sayfaya tekabül etmektedir.

Örnek vermek gerekirse Hedef Tercüme’de İngilizce 1 sayfa tercüme 9 TL olarak sunulmaktadır. Almanca ise 11 TL’dir. Diğer dillerin fiyatlarına ise tercüme fiyatları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Peki dillerin fiyatlarını belirleyen unsur nedir? Tam anlamıyla o dillerde tercüman bulmanın ne kadar kolay olup olmadığıdır. İngilizce – Türkçe tercüman bulmak kolay olduğundan birim fiyatlar düşük kalmaktadır.

2- Terminoloji

Dil ve karakterin ardından eğer dosyanız hukuki, tıbbi, akademik gibi bazı terminolojileri içeriyorsa buna göre de fiyatlandırma yapılmaktadır. Çünkü bu projede yüksek kaliteye ulaşabilmek için alanında uzman tercümanlar ile çalışılması gerekmektedir.

Terminolojiler hakkında bilgi almak için. Tercüme türleri sayfasına göz atabilirsiniz.

3- Yerelleştirme Gibi Ek Hizmetler

Tercüme fiyatlarına etki edebilecek bir diğer etken ise yerelleştirme, proofreading gibi ekstra hizmetlerdir. Yerelleştirme bir dilin bölgeye göre yeniden hazırlanması o bölgedeki dile tam olarak karşılık gelebilecek yani yerel halkın dili eksiksiz bir biçimde anlayabilecek şekilde ele alınmasıdır.

Bu alanda yerelleştirme uzmanları hizmet etmektedir. Dolayısıyla yerelleştirme talep ettiğinizde fiyatlara etki edebilmektedir.

4- Teslim Süresi

Hedef Tercüme olarak acil tercüme alanında da hizmet vermekteyiz. Dolayısıyla acil tercümeler için de ayrı bir fiyat politikası uygulanabilmektedir. Teslim edilmesi istenilen süre ne kadar yakın bir süre ise fiyatlar da aynı orantıda değişmektedir.

Çünkü dosyanıza öncelik verilecektir belkide daha fazla tercüman, editör bu göreve atanacaktır.

Sonuç Olarak;

Tercüme fiyatlarına etki eden unsurları açıkladık. Hedef Tercüme Bürosu olarak teklif hızlı bir şekilde teklif verme politikası benimsedik. Çevrim içi destekten, İletişim sayfasından, whatsapptan veya telefon yoluyla bize ulaşabilir hızlı bir şekilde dosyanızın fiyatını öğrenebilirsiniz.