Tercüme ve Bilgisayar Programları

Küreselleşmeyle birlikte, adeta küçük bir kasaba haline gelen dünyaya hızla dönüşmemizi sağlayan en önemli etkenleri, şüphesiz ki bilgisayarlar ve internet ağları olarak sıralayabiliriz. Günümüzde, dünyanın öteki ucunda yaşayan insanlardan anlık haberler alarak etkileşim halinde olabilmekteyiz. Bilgisayarın hemen hemen her evin içine girmesiyle başlayan bu süreç, yerini ceplerimize girebilen küçük ve taşınabilir cihazlara; tablet bilgisayarlara, akıllı telefonlara bırakmıştır.

İşte tüm bu sürecin gerçekleşmesini sağlayan en önemli hususlardan bir diğeri ise,  hayatlarımızı kolaylaştırmak adına tasarlanıp, üretilmiş bilgisayar programlarıdır. Bu programlar, esasında yemek yapmak için kullandığımız fırından,  sevdiklerimizle konuşmak, iletişime geçmek için kullandığımız cep telefonlarına kadar hayatımızın hemen her alanına dahil olmuştur. Başta bilgisayarlar olmak üzere hayatlarımıza kolaylığın yanı sıra, zamandan da kazanç sağlamamıza yarayan bu programlar bütünü cihazların, oluşturulduğu dillerin de anlaşılabilir olması büyük önem arz etmektedir.

Tercüme Programları

Tercüme Programları

Sürekli gelişen ve değişen dünya ile birlikte, özellikle bilgisayar programları da buna paralel olarak gelişmektedir. Pek çoğumuzun bildiği üzere, programların hazırlanması, üretilmesi ve kullanılabilir hale getirilmesi, çoğunlukla yabancı firmalarca gerçekleştirilmektedir. Her ne kadar İngilizce evrensel bir dil olarak bilinse de, bu programlama yapan şirketlerin yetinebileceği bir pazar oluşturmamaktadır. Bununla ilgili olarak hazırlanan bilgisayar programlarının çeşitli dillerde tercüme edilerek hazırlanması, programcılara daha geniş bir pazar alanı sunmaktadır. Programı kullanacak hedef kitlesinin genişlemesiyle birlikte, firmaların Pazar alanları da büyümektedir. Bununla birlikte program kullanıcılarının da,  programlardan maksimum düzeyde fayda sağlayabilmesi için hemen hemen gerekli temel unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Değişen dünya koşulları ile birlikte, hemen her daldan insanlar eşit imkânlarla bezenmiş bir sistemin içerisinde yer almak istemektedir. İşte tam bu noktada programın, kaynak dilin yanı sıra, çeşitli dillere de uyarlanması oldukça önemlidir. Bu hususta, çeviri yapacak tercümanın, kaynak ve hedef dile olan hakimiyetinin yanı sıra, programlarla ilgili donanıma, bilgisayar terminolojisine de hakim olması gerekmektedir. Pek çok büyük program üreticisi firma, programlarının çok dilde olmasına itina göstermektedir.