Tercüme ve Eğitim İlişkisi

Eğitim içinde bulunduğumuz yüzyılın vazgeçilmez bir ihtiyacı halini almıştır. Eğitim ile birçok meslek hakkında bilgi bireylere aşılanmaktadır. Eğitim alanında kitap gibi birçok araç kullanılmaktadır. Bu kitaplar eğitim verilen ülkede yazılan ve basımı yapılan kitaplar ile yabancı ülkelerden getirilen kaynaklardır. Yabancı ülkelerin kaynak kitaplarından yararlanmak ve o ülkelerin eğitim için kullandıkları yöntemleri kullanmak isteyen ülkeler tercümeye başvurmaktadır. Çünkü bir ülkede verilen bir eğitim ile başka bir ülkede verilen eğitim arasında birçok benzerlik ile farklılık vardır. Arada kalan farkları tamamlamak ya da daha gelişmiş bir eğitim sistemi bulup onunla eğitim vermek isteyen ülkeler tercüme ile elde edilen kaynakları kullanmaktadır.

Eğitim alanında tercüme birçok şekilde kullanılmaktadır. Yazılı kaynakların tercümesi, sesli kaynakların tercümesi, görsel kaynakların tercümesi eğitim alanında tercümenin kullanıldığı farklı formlardır. Yazılı tercüme ile eğitimde kullanılabilecek kitaplar çevrilmektedir. Özellikle tıp gibi geniş bir eğitim alanına sahip alanda birçok kaynak kitaba ihtiyaç vardır. Hem kaynak ihtiyacı hem de bu alanın sürekli gelişen bir alan olması ile yabancı ülkelerdeki bilgilere ihtiyaç vardır. Yazılı kaynakların yanı sıra eğitimde kullanılan işitsel kaynaklarda vardır. Daha çok edebiyat alanında kullanılan işitsel kaynakların da sözlü tercümesi yapılacak eğitime katkıda bulunulmaktadır. Bazı eğitim programlarında videolardan faydalanma ihtiyacı doğmaktadır. Böyle durumlarda yabancı kökenli videolara başvurulacaksa ya sözlü ya da alt yazılı şekilde videolara montaj yapılmaktadır. Bir dilden farklı dile bu videoların aktarımında da yine tercümeye başvurulmaktadır.

Tercüme Eğitimi

Tercüme Eğitimi

Tercüme her alanda olduğu gibi eğitim alanında da fayda sağlayan bir araçtır. Özellikle eğitimde farklı kaynaklara başvurulabiliyor olması çok önemlidir. Çünkü eğitim ile alakalı her konu her geçen gün biraz daha ileriye gitmekte, her gün birçok bilgi tazelenmekte ve yenilenmektedir.