Tercüme Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Yüksek kalite standartları çerçevesinde tercüme yapmak için bir tercümanın dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunur. Mesleki hayatına tercümanlıktan devam etmek isteyen bireylerin, bu yola çıkarken önce Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nde okuması gerekir. Bu bölüm, onlara hem çeviri işinin inceliklerini anlatacak, hem de ilgili dillerde uzmanlaşmasını sağlayacaktır. Ancak, tek başına eğitim her daim yetersiz kalacaktır. Günümüzde mevcut olan tercüme bürolarının çoğu, artık deneyimli tercümanlarla çalışmayı tercih etmektedir. Bu nedenledir ki, bireyler henüz öğrenciyken veya mezun olduktan sonra vakit kaybetmeden bir tercüme bürosunda stajyer olarak çalışmalıdır. Staj, onların tüm yazılı ve sözlü çeviriler hakkında fikir elde etmelerini sağlayacak ve aynı zamanda sektördeki çalışma disiplinini öğrenmelerini sağlayacaktır. Peki, bu aşamaları atlatan ve tercüme yapmaya adım atan kişilerin nelere dikkat etmesi gerekir?

Tercümede Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Bir tercüman, çeviri işlemleri esnasında vakitle yarışırken, yüksek kalite standartlarının olduğu tercüme metinleri oluşturabilmek için çabalar. Bunu başarmak, sanıldığı kadar kolay değildir. Tercümede;

  • Kaynak ve hedef dil arasındaki aktarımın doğru şekilde yapılabilmesi, her şeyden önemlidir. Bunun için tercümanın her iki dilin de yapısı, imla kurallarını, gramerini ve hatta noktalama işaretlerini son derece iyi bilmesi gerekir.
  • ‘Kültür’ öğesinin varlığı asla unutulmamalıdır. Öyle ki tercüman, kaynak ve hedef dilin anadil olarak konuşulduğu toplumlara ait kültürleri bilmezse, çevirisinde bu öğenin aktarımını asla gerçekleştiremeyecektir.
  • Asla karmaşa yaratılmamalıdır. Çevirisi yapılacak bazı belgeler, zaten yapısı gereği anlaşılması zor bir dille oluşturulmuştur. Tercüman buna ek olarak karmaşık bir dil kullandığı takdirde okuyucunun kafasında büyük soru işaretlerinin oluşmasına sebebiyet verecektir.

Tercümede dikkat edilmesi gereken unsurlar kısaca bu şekilde açıklanabilir. Elbette ki, bunlara ek olabilecek birçok nokta daha vardır. Bu noktaların neler olduğunu öğrenmek için bizi izlemeye devam edebilirsiniz. Sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle…