Tercüme Yapılırken Hatasız Bir Çeviri İçin Neler Yapılabilir?

Tercüme, herhangi bir dilde yazılmış bir metnin ya da konuşmanın, tercüman denilen uzmanlar tarafından, bir başka hedef dile çevrilmesi işlemidir. Tercüme eğitim alanında da birçok şekilde kullanılmaktadır. Yazılı kaynakların tercümesi, sesli kaynakların tercümesi, görsel kaynakların tercümesi eğitim alanında tercümenin kullanıldığı farklı formlardır. Yazılı tercüme ile eğitimde kullanılabilecek kitaplar çevrilmektedir. Tıbbi çevirilerde tıp konuları ve tıbbi cihazlar ile ilgili çeviriler yapılmaktadır. Tercümenin konusu çok geniştir. Ancak şu unutulmamalıdır ki çeviri işi ciddiye alınarak yapılmalıdır.tercume-sorunlari

Yaşamın içinde sağlıkla ilgili konularda, eğitimde, edebiyatta ve daha birçok alanda kaynak kitaba ihtiyaç vardır. Hem kaynak ihtiyacı hem de bu alanın sürekli gelişen bir alan olması ile yabancı ülkelerdeki bilgilere ihtiyaç vardır. Genellikle yeni çıkan buluşlar ve araştırmalar ilk olarak yabancı dilde yayınlanmaktadır. Yazılı kaynakların yanı sıra eğitimde kullanılan işitsel kaynaklarda vardır. Daha çok edebiyat alanında kullanılan işitsel kaynakların da sözlü tercümesi yapılacak eğitime katkıda bulunulmaktadır. Bazı eğitim programlarında videolardan faydalanma ihtiyacı doğmaktadır. Böyle durumlarda yabancı kökenli videolara başvurulacaksa ya sözlü ya da alt yazılı şekilde videolara montaj yapılmaktadır. Bir dilden farklı dile bu videoların aktarımında da yine tercümeye başvurulmaktadır.

Mütercim tercümanlar çeviri aşamasında oldukça dikkatli ve özenli davranmalıdırlar. Örneğin tıp alanında yapılan bir çeviri hata kabul etmez. Tıbbi alandaki çeviriler tüm insanlığı kapsadığı için yapılacak tek bir hata kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle tercümanlar çeviri yaparken teknik metinlerde uygun terimleri kullanmalıdır. Örneğin; bir edebi metinde metnin esas duygusunu ve formunu bozmadan çeviri yapmalı, hukuk metinlerde belirsiz ve soyut anlamlar kullanılmamalı, dip not ve açıklamalar belirtilmeli, tercümesi yapılan kültüre göre çeviri işi yapılmalıdır.