Tercümede Başarıyı Yakalayabilmek İçin İpuçları

Tercüme sektöründe uzmanlaşıp, kendini çok iyi yerlerde görmeyi hedefleyen bireylerin mesleki hayatları içerisinde hep göz önünde bulundurması gereken birtakım unsurlar vardır. Bahsettiğimiz bu unsurlar, eğitim ve deneyim faktörlerinin dışında kalır. Söylemek istediğimiz şey, tamamen çeviri işlemlerini gerçekleştirme esnasında olanlardır. Peki, tercümede başarıyı yakalamadaki ipuçları nelerdir?

Çeviri yaparken bunlara dikkat!

Çeviride esas olan zaten, kaynak ve hedef diller üzerinde tam hâkimiyet kurmuş olabilmektir. Tercümanın bu dillerden yalnızca bir tanesini bilmesi asla yeterli değildir. Diller arası aktarım, üzerinde çalışılan tüm dillere hâkimiyet kurmayı gerektirir. Ancak, bunun dışında bir tercümanın kaliteli çeviriler oluşturabilmesine yardımcı olacak küçük ayrıntılar da vardır. Bu ayrıntılardan belki de en önemlisi, tercümanın sözlük kullanmasıdır. Geleneksel veya online çeviri sözlükleri, bireyin işini her daim rahatlatacak ve aynı zamanda tercümede oluşabilecek hataları en az seviyeye indirgeyecektir. Zaman planlaması ve çalışılan ortam koşulları da diğer önemli faktörlerdir. Çevirmen, kendisine iletilen dosyaların tercüme edilmiş halini, ona tanınan süre içerisinde büroya teslim etmekle yükümlüdür. Bu nedenle, belli bir zaman planlaması yapmazsa zora düşecek ve belki de büyük aksaklıklar yaşayacaktır. Buna karşın her çeviri işinde uygulayacağı zaman planlaması, onun daha disiplinli çalışmasına imkân sağlayacaktır. Tercümanın nasıl bir ortamda çalıştığı da çeviri işlerindeki başarını doğrudan doğruya etkileyecek bir başka faktördür. Öyle ki, dağınık bir ortam, dikkat bozucu herhangi bir nesne çevirmenin işine odaklanmasındaki en büyük engellerden biri olacaktır.

Tercüme, dikkat ve özen gerektiren bir alandır. Sadece dil bilmek, bu mesleği icra edenler için yetersiz kalır. Çeviride uzmanlaşmak isteyen kişiler, kendilerine yardımcı olabilecek faktörleri tespit etmeli ve çalışırken bu faktörlerden destek almalıdır. Bu sadece çeviride kalite yakalamalarını değil; işlerini kolaylaştırmalarını da sağlayacaktır.