Tercümede Deneyim Kazanma Süreci

Tercüme, deneyim işidir. Nitelikli birer tercüman pozisyonuna gelebilmek için bireylerin, daha okul sıralarındayken bir tercüme bürosunda stajyer olarak çalışmaya başlaması gerekir. Bu gerekliliği yerine getirmek için tercüman adayları, zaman zaman birtakım güçlüklerle karşılaşabilir; ancak bu noktada önemli olan, asla pes etmemektir. Bu yolda ilerlemek isteyenlere diyebileceğimiz ve onların da unutmaması gereken şey, bağımsız çalışmayı seven bireyler için tercümanların son derece ideal bir meslek olduğudur. Bu mesleği, kendi evinizde veya dilediğiniz başka herhangi bir yerde sürdürmeniz mümkündür. Yani ofisiniz, sizin istediğiniz yerdir. Tercüme yapmak aynı zamanda bireylerin kültür seviyelerini de üst boyutlara taşıyacaktır. Ancak, biraz önce dediğimiz bağımsız çalışma durumu tercümana birtakım sorumlulukların yüklenmeyeceği anlamına gelmez. Her şeyden önce tercüman, kendisine tanınan süre içerisinde kaliteli bir çeviri metni oluşturmakla yükümlüdür. Peki, uzman tercüman olmak isteyen kişilerin deneyim kazanma süreci nasıl ilerleyecektir?

Tercümede uzmanlaşabilmek için bireylerin, durmaksızın pratik yapması yani deneyim kazanması gerekir. Üniversitelerin Mütercim-Tercümanlık Bölümü, tercüman adaylarına çeviriye dair birçok bilgi sunabilir; ancak deneyim kazanma konusunda yetersiz de kalabilir. Öğrencilerin bu duruma engel olabilmesi için atacağı en doğru adım, bir tercüme bürosunda stajyer pozisyonun da çalışmaya başlamasıdır. Türkiye’nin şu anda, başta İstanbul olmak üzere birçok ilinde tercüme bürosu bulunmaktadır. Öğrenciler, önce doğru bir CV hazırlamalı ve ardından bu bürolarla iletişim kurmalıdır. Staj yapmak için pozisyon açığı bulunan bürolara ulaşmak, kişileri biraz zorlayabilir. Ancak pes edilmediği sürece, yapılamayacak hiçbir şey yoktur.

Denilebilir ki, tercümede başarıyı yakalamak istiyorsanız önce stajyer olarak çalışmayı kabul edin. Deneyim kazanmanın ve sizin alana hâkim olmanızın ilk adımı budur. Sonraki aşamalarda büroların tercüman kadrosuna dâhil olabileceğinizi asla unutmayın.