Tercümede Sözlüklerin Önemini Göz Ardı Etmeyin

Uzman ve deneyimli bir tercüman, tercüme yaparken yardımcı kaynak kullanımının ne denli önemli olduğunun farkındadır. Bahsi geçen bu yardımcı kaynaklardan en büyüğü ise, sözlüklerdir. Yabancı dil öğrenmeye yeni başlamış her bireye tavsiye edilen sözlük okumanın tercümana da kattığı birçok yarar bulunur. Şimdiki yazı dizinimizde, tercüman olmak isteyen bireyler için önce kullanabilecekleri sözlük türlerinden ve ardından da bunların kendilerine katacağı faydalardan bahsetmek istiyoruz.

Eskiden olsaydı sözlük türleri kapsamında sizlere sadece geleneksel sözlüklerden bahsedebilirdik. Ancak, durun şu anda böyle değil. Bilgisayarın icadı ve internet ağlarının gelişimi ile hayatımıza giren bir kavram daha var: Online çeviri sözlükleri. Evet, günümüzde mevcut bulunan sözlük türlerini; geleneksel ve online olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Tercümanlar, tercüme işlemlerini yaparken bu iki sözlükten de faydalanabilir; ancak aralarındaki ayrımları da iyi bilmeleri gerekir. Bu ayrım kısaca şu şekilde açıklanabilir: geleneksel sözlüklerde kelimeler, açıklamalarıyla birlikte verilir. Bu nedenle herhangi bir kelimeler, tercümanın uzun süreli hafızasına kaydolur. Ancak, bunun karşısında bir olumsuzluk vardır ki o da; geleneksel sözlüklerin tercümana vakit kaybı yaşatmasıdır. Online çeviri sözlüklerinde ise, kelimeler açıklamalarıyla birlikte verilmemektedir. Bu durum tercümanın o kelimeyi çok çabuk unutmasına neden olabilir. Bu sözlüklerin olumlu yanı ise, tercümana anında yanıt vererek vakit kaybı yaratmamasıdır. Sözlük kullanmanın tercümana getirdiği avantajlardan en büyüğü, onun kelime haznesini genişletmesidir. Özellikle geleneksel sözlük kullanan tercüman, aradığı kelimeye ulaşana kadar istemsiz de olsa diğer birçok kelimeye göz gezdirmiş olacak ve bu da onun kelime dağarcığını genişletmesini sağlayacaktır.

Bizim, tüm tercümanlara sunabileceğimiz öneri çeviri yaparken kesinlikle sözlüklerden faydalanmalarıdır. Bu, onların kelime haznesini genişletmenin yanı sıra tercümede hata yapma payını en aza indirgeyecektir.