Tercümelerinizi Profesyonellere Yaptırarak Kazanacaklarınız

Günümüzde tercüme sektörü içerisinde faaliyet gösteren yani çeviri işini üstlenen firma sayısı bir hayli fazladır. Bunlar, “tercüme bürosu” olarak adlandırılır. Başta İstanbul (Şişli, Kadıköy ve Bahçelievler’de çoğunlukta) olmak üzere hemen her ilimizde bir tercüme bürosu bulunmakta ve bunlar, müşterilerine yazılı ve sözlü alanda çeviri hizmeti vermektedir. Büroların sözlü ve yazılı tercüme başlıkları altında çeviri hizmeti sundukları konu başlıkları da ciddi anlamda fazladır. Yazılı; teknik, tıbbi, akademik, edebi, hukuki, web sitesi, yeminli çeviri gibi konu başlıklarına ayrılırken; sözlüde hakim olanlar ardıl ve simultanedir. Sektörde var olan tercümanların her biri bu alanlarda ayrı ayrı uzmanlık derecesine sahiptir. Yani, en azından profesyonel tercüme büroları kendi alanlarında uzman tercümanlarla çalışır. İşte bizim sizlere, bu yazımızda bahsetmek istediğimiz tam da bu durumla alakalıdır. Tercüme hizmetlerinizi profesyonellerden almanız halinde elde edeceğiniz birçok kazanç vardır.

Tercüme sektörü, geçmişten bugüne gerçekten çok önemli sayılabilecek bir noktaya erişmiştir; ancak ne yazık ki sektörde var olan birtakım sorunların üstesinden halen gelinememiştir. Bu sorunların en büyüğü ise, kalite eksiklikleridir. Sizin bir akademisyen veya bir işletme sahibi olarak çevirilerinizden mümkün olan en yüksek kaliteyi elde etmeyi istemeniz, en doğal hakkınızdır. Çünkü belli bir ücret karşılığında alacağınız hizmetin sizi hayal kırıklığına uğratması, hem para hem de vakit kaybı demek olacaktır. Bu nedenle çeviriniz büyük ya da küçük olsun hiç fark etmez, tüm hizmetlerinizi profesyonellerden almanız gerekir. Sektörde faaliyet gösterenler sadece tercüme büroları değildir; bunun yanı sıra freelance tercümanlar da vardır. Bu tarz çalışan bireylerden ya da bürolardan hizmet alacağınız zaman, onların referanslarını öğrenmenizin size büyük katkısı olacaktır.

Unutmayın, her dilin tercümesi kendi başına değer taşır. Kalitesiz bir çeviri elde etmeniz halinde hem para ve zaman kaybedeceksinizdir, hem de varsa ortaklarınızla aranızda problemler baş gösterecektir.