Tıbbi çeviri hizmeti alırken nelere dikkat edilmelidir?

tıbbi çeviriÜlkemizde ki çeviri sektörünün büyük bir dilimini sağlık sektörü oluşturmaktadır. Bu alanda medikal cihazlar, sağlık raporları, sağlık raporları gibi birçok belgenin çevirisi yapılmaktadır. Bu alanda yapılan çevirilere genel anlamda verilen ad tıbbi çeviri olup, genel çerçeveden bakıldığında sağlık sektörü için hazırlanmakta olan birçok tercüme, tıbbi çeviri süreci içerisinde değerlendirilmektedir. Tercüme sektörünün belki de, en fazla dikkat edilmesi gereken alt alanlarından birisi olan tıbbi çeviri hizmetleri konusunda dikkat edilmesi gereken hususları bu yazımızda sizlere aktarmak istiyoruz. Hepinizin bildiği gibi Dünya üzerinde ki en önemli şey sağlıktır.

Gıda, ulaşım, tekstik hatta iletişim sektörüne kadar birçok alanda uygulanmakta olan çözümlerde, yapılan işlemlerin insan sağlığı üzerine olan etkisi direkt olarak analiz edilmektedir. İnsan sağlığını riske eden yönleri bulunan ürünler ya revize edilmekte yada ürünler piyasadan çekilmektedir. Bu alanda sunulmakta olan tercüme çözümleri de tıpkı tüm hizmetlerde olduğu gibi insan sağlığını direkt olarak etkileyebilen sonuçları bünyesinde barındırmaktadır. Bu yazımızda tıbbi çeviri hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken unsurlara kısa bir göz atıp, bu alanda sunulmakta olan çözümlere ve yapılan yanlışlara kısa bir göz atmak istiyoruz.

Tıbbi çeviri hizmeti konusunda dikkat edilmesi gereken unsurlar

Tıbbi çeviri hizmeti konusunda ülkemizde çözüm sunan birçok firma olmakta birlikte, bu alanda birçok tercüme firması müşterilerini dikkat etmeleri hususlar konusunda bilgilendirme yapmamaktadırlar. Tıp alanında yapılan çevirilerde dikkat edilmesi gereken unsurlara kısa bir göz atarsak;

  • Tıbbi çeviri hizmeti alacak olduğunuz firmanın ilgili alanda uzmanlık derecesini mutlaka sorgulamalısınız.
  • Tıbbi çevirmenlerinin yalnızca tıbbi çeviri alanında mı, yoksa prospektüs, sağlık raporu gibi birçok alanda özel olarak uzmanlarının bulunup bulunmadığını mutlak suretle sorgulayın.
  • Bu alanda daha önce gerçekleştirmiş oldukları birkaç başarılı referans talebinde bulunarak, içinize sinmeyen bir durum oluşması durumunda bu alanda birkaç referans kişi yada kurum ile temasa geçmeyi sağlayabilirsiniz.

Tıbbi çeviri hizmetleri konusunda dikkat edilmesi gereken noktara değindiğimiz bu yazımızda, ilgili alanda dikkat edilmesi gereken hususları sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Hedef tercüme ailesi olarak tıbbi tercüme çözümlerimiz ile ilgili olarak sunmakta olduğumuz çözümlerimizi incelemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.