Tıbbi Tercüme Neden Farklıdır?

Bildiğiniz gibi tıp alanı diğer tüm alanlardan oldukça farklı bir alandır.  Bu noktada dikkat edilmesi gereken birçok nokta olup tüm bu faktörleri sizler için bir araya getirmeye çalışacağız.

Tercüme sektörü genel anlamda bakıldığında hız ve kaliteyi bir araya sunan ve bu noktada müşteriye sorunsuz hizmet sunabilme politikası üzerine kurulmuş bir sektör olarak göz önüne gelmektedir. Bu noktada kalite ile güveni bir araya getiren firmalar müşterilerine hizmet sunmaya çalışmaktadırlar. Tercüme sektöründe bahsetmekte olduğumuz tüm bu faktörleri alt üst eden tek nokta tıp alanıdır. İnsan sağlığı ile doğrudan etkili olan bu nokta oldukça önemli olup bu alanda kalite ve güvenden taviz vermeden hizmet sunan firmalar daima tercih konusu olmaktadır. Sektörün üç temel konusu olan hız kalite ve güven olgusunun ikiye inmekte olduğu tek tercüme türüne örnek olarak tıbbi tercüme gösterilebilmektedir. Tıbbi tercüme genel olarak bakıldığında rapor tercümesi ve türevleri gibi birçok tıbbi metnin çevirisini içerdiğinden yapılacak olan herhangi bir hata sonrasında dönüşü olmayan yollara girilebilmesi mümkün olmaktadır. Bu yüzden bu alanda hizmet almakta olan müşteriler tercüme bürolarına süre konusunda esnek davranmalı ve öncelikle tercüme kalitesinin korunması talebinde bulunmalıdırlar.

Üst bölümde bahsetmiş olduğumuz üzere tıbbi tercüme alanında sunulmakta olan faaliyetler ve hizmetler çok çeşitli olsa da genel olarak standartları belirlenmiş durumdadır. Tıbbi tercüme konusunda hizmet sunacak olan firmalar, bünyesinde mutlaka tam zamanlı tercümanlar istihdam etmeli ve bu alanda kalite ve güvenden taviz vermeden sıfır hata ile tercüme sunmaları gerekmektedir. Tercüme sektörünün olmazsa olmazları arasında yer alan hız faktöründen mutlaka taviz verilmesi gereken bir alan tıbbi tercüme alanında, yukarıda bahsetmiş olduğumuz unsurlar konusunda düzenli bir süreç yürütüldüğünde sorunsuz bir tercüme hizmeti sunmak mümkün olmaktadır. Hedef Tercüme’nin sunmakta olduğu tıbbi tercüme hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.