Tıbbi Tercüme Nedir? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bilindiği gibi Türkiye’de bulunan tercüme büroları, müşterilerine teknik, akademik, edebi, finansal, web sitesi gibi birçok farklı alanda çeviri hizmeti sunmaktadır. Büroların vermiş olduğu bu hizmetlerden biri de; tıbbi tercüme hizmetidir. Ancak, yazılı tercüme başlığı altında konumlanmış bu çeviri türünü diğerlerinden ayıran ve oldukça büyük önem taşıyan birtakım unsurlar vardır. Şimdiki yazımızda sizlere, tıbbi tercümenin ne olduğundan ve bu türde tercüme yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Tıbbi tercüme, biraz önce de söylediğimiz gibi yazılı çeviri türlerinden biridir. Tercümanlara çevirisi yapılmak üzere iletilen dosyalar, tamamen tıp dünyası ile alakalıdır. Bu bir prospektüs olabilir, sağlık raporu veya ilaç bileşimi de olabilir. Dikkat ettiyseniz yukarıda tıbbi tercümeyi, diğer tüm türlerden ayıran birtakım unsuların olduğunu söylemiştik. Peki, nedir bu unsurlar? En önemlisi, tıbbi tercümenin doğrudan doğruya insan sağlıyla alakalı olmasıdır. Diğer hiçbir çeviri türünde böyle bir durum söz konusu değildir. Evet, her çeviri kendi alanında büyük değer taşır; ancak hiçbiri bir insan hayatıyla boy ölçüşemez. Yani kısaca diyebiliriz ki, tıbbi tercümeler insan hayatının ve sağlığının devamlılığı için büyük önem taşımakla birlikte, tercüme işleminde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Tıbbi çeviri yapacak olan bir tercümanın, her şeyden önce tıp alanında eğitim almış olması gerekir. Çünkü tıbbi belgelerde çok sayıda Latince kelime kullanılır ve bu kelimelerin tam karşılığını anlamak için belli bir eğitimden geçmiş olması şarttır. Bu durumda elbette ki, Latince’yi de çok iyi öğrenmiş olmak gerekir. Tercüman, elindeki dosyalar üzerinde kesinlikle eklemeler veya çıkarmalar yapmamalıdır; kaynak dilde yazılanlar, hedef dile olduğu gibi aktarılmalıdır. Çevirinin ardından deneyimli bir editör tarafından kontrol edilmesi gereken tıbbi tercüme belgelerinde yapılacak en ufak bir hatanın, büyük olumsuzluklar yaratabileceği asla unutulmamalıdır.