Telefonda Tercümenin Avantajları ve Dezavantajları

Sözlü tercüme türlerinden biri olan telekonferans ya da telefonda tercüme tıpkı ardıl tercüme gibi ardışık şekilde gerçekleşmektedir. Telefonda tercümeler hastanelerde, şirketler arası iş görüşmelerinde, göçmenlik hizmetlerinde, çağrı merkezlerinde, devlet kurumlarında, sivil toplum kuruluşlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Telefonda tercümeler tarafların birbirinden uzak oldukları durumlarda telekonferans yöntemi ile çevirinin gerçekleşmesi demektir. Taraflar eğer görüntülü konuşmak istiyorlarsa mevcut video konferans sistemleri üzerinden de video konferans hizmeti alabilirler. Bugün telefonda tercümeye neden ihtiyaç duyulduğunu bu sözlü tercüme hizmetinin artılarını ve eksilerini aktardık.

Avantajlar

Telefonda tercümeler birçok açıdan kişiler ve şirketler için avantaja sahiptir. Pratik olmasının yanı sıra doğru şekilde kullanıldığı taktirde birçok dil probleminin çözülmesini de sağlar işte diğer avantajlar;

Dilediğiniz saatte çeviri hizmeti alabilirsiniz

Gece saat 03.00’de acil bir çeviri ihtiyacınız var ve sürecin hızlı bir şekilde mi gerekiyor?  O zaman telefonda tercüme bu süreçte tam olarak aradığınız hizmet. Telefonda tercümeler acil tercümeler sınıfına dahildir. Her an talepler karşılanmaktadır. Aynı zamanda iletişim hızlı bir şekilde gerçekleşir

Düşük maliyetlidir

Telefonda tercüme diğer sözlü tercümelere göre düşük maliyetlidir. Sadece tercüme süreci ödemeleri açısından da değil bir toplantı gerçekleştirdiğiniz zaman toplantının yapılacağı yere ulaşmak ve organizasyonun muhtemelen uzun sürmesinden kaynaklanacak olan çeviri maliyetlerini de hesaplamanız gerekmektedir.

Bir telefon görüşmesi saatler sürmez yaklaşık 15 dakikalık bir süre içinde hızlı bir şekilde dil problemleri çözüme ulaşır. Böylelikle sözlü çeviri süreçlerinin düşük maliyetli olması sağlanır.

Enerji Harcamanıza Gerek Kalmaz

Telefonda tercümelerin bir diğer avantajı da sözlü tercümeler için enerji harcamanıza gerek kalmamasıdır. Tarafların karşılıklı toplantılara katılmaları zamandan ve enerjiden tasarruf etmenin önünde engeldir.

Profesyonel sözlü dil hizmetlerine en pratik şekilde ulaşmanın yolu telefon görüşmeleridir.

Dezavantajlar

Her ne kadar maliyet ve zamandan kazandıran bir hizmet olsa da telefonda tercümelerin kendine has dezavantajları da mevcuttur. İşte bu dezavantajlardan bazıları;

İkiden Fazla Katılımcı İçin Uygun Değildir

Ardıl ya da simultane tercümeler yüzlerce kişinin katıldığı organizasyonlarda uygulanmaktadır. İş toplantısı gibi organizasyonlarda da ardıl veya kulaktan kulağa tercümeler talep edilebilir. Her ihtimalde de çeviri sürecine onlarca konuşmacı ya da dinleyici dahil olur. Fakat telefonda tercümelerde bu durum söz konusu değildir.

Telefonda tercümelerde yalnızca iki konuşmacı yer alır çok daha fazla konuşmacının sürece dahil olmak istemesi karışıklığa sebep olmaktadır. Telefon yerine video görüşmeleri daha fazla katılımcı için uygundur.

Arka Plan Gürültüleri Olabilir

Bir telefon görüşmesinde istenmeyen durumlar oluşabilir. Örnek vermek gerekirsek gürültülü ofis ortamları ve dış seslen sesin karşı tarafa net bir şekilde ulaşmasına engel olabilmektedir.

Görüşmelerde karşılaşılabilecek bir diğer olumsuzluk ise hatların kesilebilmesi ve iletişim sekteye uğrama ihtimalidir.

Bu yazı ilginizi çektiyse Telefonda Tercüme Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazısına da göz atabilirsiniz.