Türkçe’den Almanca’ya Çevirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanca- Türkçe tercüme her iki dilin birbirlerine çevrilmesidir. Hemen hemen her tercüman- mütercimlik bürosunda çevrilebilen Almancadan Türkçeye, Türkçeden Almancaya, tercümesi fiyat olarak düşük ücretli olan yabancı dillerden biridir. Ülkemiz ile Almanya arasında yarım asıra dayanan işçi göçü, bu dilin birçok Türk vatandaşı tarafından öğrenilmesine imkân tanımıştır. Üstelik Almancayı öğrenen Türk vatandaşları bu dili öz vatanında, yaşayarak öğrenebilme fırsatı ile dilin kültürünü, sokak jargonunu, atasözlerini, deyimlerini de öğrenebilmiş, hatta birçok Türk vatandaşı orada okula gitme fırsatı yakalayarak, Almancayı gramer bakımından da daha doğru ve düzgün bir diksiyonla öğrenmiş ve okuma- yazma ve konuşma yönleriyle de iyi bir tercüman olmuşlardır.

Resmi yollarla tercümanlık bürosu açmanın şartları kesinlikle ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden tercümanlık eğitimi almış olmayı ve diploma sahibi olmayı gerektirse de gurbetçi olarak bahsedilen Almanya’dan gelen Türkler bu işi gayri resmi ve şahıs olarak sürdürmüşlerdir. Son birkaç yıldır ise Almanca-Türkçe tercümanlık yapan yetkili tercümanlık büroları bu işi daha kurumsal ve profesyonel bir ekiple yapmaktadırlar.

Almanca- Türkçe tercümeye en çok siyasi ve ticari alanlarda ihtiyaç hissedilir. Ülkemizin fazla oranda ithalat ve ihracat yaptığı ülkelerden biri olan Almanya, Türkiye’ye ciddi anlamda araç, gereç, makine, sistem, program, çeşitli malzemeler ve yedek parçalar ihraç etmektedir. Teknik tercümenin alanında olan bu tür araçların tercümesi, bu sektörlerde iş yapan tüccarlar, gerekli anlaşmalar, sözleşmeler, ürünlerin kullanma kılavuzları, iş adamlarının karşılıklı iş görüşmeleri, Almanca- Türkçe tercümede en çok ihtiyaç duyulan alanlardır. Siyasi yönden ise ülkemizin yakın komşusu ve pek çok konuda müttefiki olan ülke ile aramızda sıklıkla siyasiler karşılıklı ziyaretlerde bulunmaktadır. Konsolosluklarda, dış işleri bakanlığı gibi birimlerde de Almanca-Türkçe çevirisi için tercümanlar bu alanda çalışmaktadır.