Türkiye Tercüme Sektörünü Geliştiren Etkenler Nelerdir?

Çok köklü bir tarihe sahip olan tercüme sektörü, neredeyse insanlığın tarihi kadar yaşlıdır. Ortaya çıktığı ilk günden bu yana kendini hep geliştiren tercüme, günümüzde en aktif sayılabilecek sektörler arasında yer alır. Onu bu denli aktif hale getiren ise, dünya koşullarıdır. Evet, diller arası çeviri hizmeti her zaman için önemli olmuştur. Ancak ne zaman ki ülkemiz, yeni iş pazarları için elverişli hale geldiyse işte o zaman tercüme hizmetlerine yönelik rağbet artış göstermeye başlamıştır. Bu iki konu arasında nasıl bir bağlantı olduğunu merak edecek olursanız, sizler için şu ifadeleri kullanabiliriz: Türkiye, gelişmekte olan bir ülkedir ve bu gelişime destek sağlayabilmek adına çeşitli yurtdışı bağlantılı faaliyetlerde bulunur. Ticaret, bu konudaki en büyük örnek olarak kabul edilebilir. Bunun yanı sıra ülkemizde iş pazarı da gitgide gelişim gösterdiği için yabancı ülkeler de bizimle bağlantı kurabilmek istemektedir. Tüm bunlar, Türkiye’deki tercüme sektörüne olan ilgiyi tetikleyen başlıca unsurlardır. Ülkemiz çeviri sektörü, kendisine yönelik ilginin artışına paralel olarak kendini sürekli geliştirmiştir. Şimdi sizlere, bu gelişimde başrol oynayan kişileri ve varlıkları açıklayacağız.

Türkiye tercüme sektörünün gelişmesinde öncelikli rol oynayan üç faktör vardır:

Mütercim-Tercümanlık Bölümleri

Ülkemizde açılan Mütercim-Tercümanlık Bölümleri sayesinde, sektöre eğitimli tercümanların katılımı arttı. Bu sayede çeviri kaliteleri yükselirken, Türkiye’nin dünya pazarındaki payı da genişledi. Üniversitelerin lisans programında yer alan, öğrencilerine yazılı ve sözlü tercümeye ilişkin bilinmesi gerekenleri aktaran Mütercim-Tercümanlık, şu anda tercüme sektörünün gelişimindeki en büyük katkıyı sağlayan unsurlar arasında yer alıyor.

Yetiştirilen Eğitmenler

Mütercim-Tercümanlık, tek başına hiçbir şey ifade etmez. Bu okullarda eğitim verecek eğitmenler son derece büyük bir önem taşıyor. Ülkemiz, tercümanlık alanında yetiştirdiği eğitmenler sayesinde bugün sektöre uzman tercümanlar dahil edebiliyor ve çeviri sektörünü de gitgide geliştiriyor.

Hizmete Giren Tercüme Büroları

Bahsetmiş olduğumuz konu içerisinde son büyük değerli unsuru, tercüme sektörüne giriş yapan profesyonel tercüme büroları oluşturuyor. Bugün ülkemizde sayısı bi hayli fazla olan profesyonel tercüme bürosu mevcut. Çalışmalarını titizlikle yürüten, kadrosunda uzmanlara yer veren, müşteri memnuniyetini her şeyin önünde tutan bu bürolar; çeviri sektörü gelişiminin en büyük destekçilerinden biri.