Korece, Çince ve Japonca Dillerinin Karşılaştırması

Uzak Doğu dilleri gerek yazım sistemleri, gerek gramer yapısı gerekse fonetik açıdan dünyanın geri kalan dillerinden oldukça farklıdır. Korece, Çince ve Japonca dilleri uzak doğunun en popüler dilleridir. Eğer bu dillere yakından ilgi duymuyorsanız muhtemelen bir metnin hangi dilde yazıldığını anlamakta güçlük çekeceksiniz.

Kültürel anlamda var olan zenginliğin dile yansımış örnekleri olan bu diller hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz? Bugün Korece, Çince ve Japonca dilinin benzer yanlarını, farklılıklarını ve bu dillerin özel yanlarını karşılaştırmalı olarak aktaracağız.

Korece

Korece 80 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. Kuzey ve Güney Kore’de farklı standartlarda konuşulmaktadır. Korece izole bir dil olarak sınıflandırılır. Yani bu dili etkileyen bu dilin oluşumunda etkisi gözlemlenen herhangi bir dil ailesi bulunamamıştır. Bu açıdan bakıldığında dilin korunması oldukça önemlidir.

Her ne kadar izole bir dil olsa da Korece, Çince’den oldukça etkilenmiş bir dildir. Hem iki ülkenin komşu olması hem de uzun yıllar Çince karakterler ile yazılması dilin gelişime etki etmiştir. Korece Çince’ye göre öğrenilmesi daha bit bir dil olarak gösterilir. Çok sayıda küçük yerel lehçenin var olmasına karşın en büyük farklılıklar Kuzey Kore ve Güney Kore Koreceleri arasındadır.

Çince

Çince yaklaşık 3.000 yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen bir dildir, Korece ve Japonca’dan da eski olduğu kanıtlanmıştır. Çince değdiğimiz aslında Çin dillerinin tamamını kapsayan bir tabirdir. Mandarin, Yue, Xin, Xiang gibi onlarca dil Çince’yi oluşturur. Mandarin dünyanın en fazla ana diller baz alındığında konuşmacı sayısına sahip dilidir. Çin dillerini toplamda 1.2 milyar konuşmaktadır.

Çince hem Japoncayı hem de Koreceyi etkisi altına almayı başarmış bir dildir. Hem Japonca hem Korece bir dönem Çince karakterler kullanmıştır. Günümüzde bu dillere ek olarak Bangladeşce, Vietnamca gibi dilleri de etkilemiştir.

Japonca

Milattan sonra 4. yüzyıla kadar Japoncanın kendi yazım sistemi yoktu. Çin karakterleri kullanılmaktaydı ve Çince dili birçok açıdan yerel dili etkilemekteydi. Fakat günümüzde artık Çine karakter kullanımından vazgeçildi ve klasik alfabeler gibi kendi yazım sistemleri olan Katagana ve Hiragana olarak adlandırılan iki yazım sistemi oluşturdular.

Japonya bir ada ülkesidir ve ülkenin arazisi genel olarak engebelidir. Bu durum insanların çok fazla lehçeyi kullanmalarına yol açmıştır. Japonca büyük ünlü uyumuna sahip bir dildir. Aynı zamanda sondan eklemeli olması da bu dili diğer dillerden ayıran özelliklerden biridir.

Farklılıklar

Bu üç dil arasındaki farklılıklara göz atacak olursak öncelikle yazım sistemlerini belirtmemiz gerekir. Çince karmaşık yapıda karakterlere sahiptir. Karakterler genelikle fazlaca çizgiye sahiptir ve kare şeklindedir. Japonca karakterler çok daha yalın ve yuvarlak  hatlara sahiptir. Korece ise ayırt etmesi biraz daha zor olsa da geniş olmalarıyla göze çarpmaktadır.

Bu yazı hoşunuza gittiyse Çince ve Türkçe Tercümeleri Zorlaştıran 5 Farklılık yazısında da göz atabilirsiniz.