Türkiye’de Tercüme Hizmetleri Gelişim Göstermeye Devam Ediyor

Bildiğiniz gibi ülkemiz ve Dünya genelinde tercüme ve dil hizmetleri sektörünün gelişi devam ediyor. Bu alanda sunulmakta olan hizmet kalitesi Dünya ile paralel olarak gelişme göstermeye devam etmekle birlikte bu alanda sunulmakta olan çözümlerin gelmiş olduğu son durum ve son dönemde tercüme sektöründe yaşanmakta olan güncel durumlar hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yalnızca çeviri mesleğine gönül vermiş kişiler tarafından yürütülmekte olan tercüme hizmetleri gelmiş olduğumuz noktada birçok açıdan gelişim göstermeye devam etmektedir. Şöyle ki; üniversitelerde mütercim tercümanlık bölümümün açılıp bu bölümlerin mezun vermesi gibi birçok etmen ülkemizde tercüme sektörünün gelişim göstermesinin en büyük sebepleri arasında gösterilmeye devam etmektedir. Tercüme hizmetlerinde ki kalite unsurlarını geçmiş yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise son dönemde tercüme hizmetlerinde kalite konusunda atılan adımlar ve bu alanda yaşanmakta olan gelişmelerden bahsetmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi tercüme sektöründe toplam kalite yönetiminin sağlanabilmesi oldukça zoor olan bir etmendir. Bu nedenle tercüme hizmetlerine genel bir bakış attığımızda bu alanda gelinen son noktaya göz atmamız gerekirse, tercüme hizmetlerinin son dönemde oldukça ivme kazandığını söyleyebiliriz. Tercüme hizmetlerinde toplam kalitenin artış göstermiş olmasının ana sebeplerini ise aşağıda ki gibi sıralamamız mümkündür.

  • Gelişen teknoloji ile birlikte Cat yazılımlarının gelişim göstermesi ve bu alanda daha sistematik tercüme işleminin sağlanabilmesi.
  • Birçok açıdan üniversitelerde açılan bölümler ve bu bölümlerde gerçekleştirilen etkinliklere tercümanların katılmaları ve sektör hakkında bilgilendirici tespitlerde bulunmaları.
  • Tercüme bürolarının daha ziyade tercüme ajansları olarak faaliyet göstermeye başlamaları ve bu alanda güncel faaliyetlerine daha profesyonel bir şekilde devam etme girişimleri.

Üst bölümde sizlere aktarmış olduğumuz gibi tercüme ve dil hizmetleri sektörü birçok açıdan kalite kazanmaya ve büyümeye devam eden bir sektör olarak günden güne güçlenmeye devam ediyor. Bu açıdan bakıldığında tercüme hizmetlerinin gelişimini bu şekilde sıralamamız mümkün olabilmektedir. Gelecek yazılarımızda sektörün gelişimi ile ilgili sizlere ayrıntılı bilgiler vermeye devam edeceğiz.