Ülkemizde ki tercüme piyasasına genel bakış

Bildiğiniz gibi Dünya geneli ve ülkemizde tercüme hizmetleri konusunda hizmet sunan yüzlerce tercüme bürosu ve binlerce tercüman bulunmaktadır. Bu alanda hizmet sunan firmalar global anlamda çeşitli zorluklar içinde bulunsalar bile, yıllık rakamlar analiz edildiğinde her yıl tercüme hizmetine olan talep artışını net bir şekilde görebilmek mümkündür. Tercüme hizmetleri alanında ülkemizin bulunmakta olduğu konum ve bu alanda oluşan piyasasının son durumunu bu yazımızda sizlere aktarmak istiyoruz. Ülkemizde ki tercüme piyasasında yaşanmakta olan sorunlara tercüme türlerini dahil ederek mantıklı açıklamalar çerçevesinde sektörel yorumlamayı sizlere bırakmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi ülkemizde teknik, medikal, tıbbi, hukuki gibi birçok alanda profesyonel tercüme işlemleri her geçen gün yapılmaya devam edilmektedir. Ülkemizde ki tercüme piyasasının durumunu belli başlı ana kategoriler halinde sizlere sunmakta istiyoruz. Öncelikli olarak en çok tercüme talebinde bulunulmakta olan genel tercümelerin Türkiye piyasasında ki durumunu sizlere aktarmak istiyoruz.

Ülkemizde genel tercüme piyasasının durumu

tercüme

Ülkemiz, tercüme piyasası açısından yoğun rekabete sahip olan ülkelerden birisidir. Oluşan rekabetin en büyük sebeplerinden birisi de, bu alanda gelen işlerin zaman ve süre açısında sürekli kısa aralıklarda tutulması ve müşterilerin ekstra olarak fiyat aralıklarını küçük tutmaları gösterilebilmektedir. Ülkemizde faaliyette bulunmakta olan tercüme firmalarının en büyük gelir kaynaklarından birisi olan genel tercüme metinleri, bu alanda sektörde ki en büyük pay oranına sahip olan tercüme türlerinden birisi olarak gözler önüne gelmektedir.

Ülkemizde ki genel tercüme belgelerine olan talep günden güne artmakla birlikte, müşteri davranışları analiz edildiğinde bu alanda hizmet almak isteyen bazı müşterilerin, tercüme işlemlerini kendilerinin halletmeye başladıklarını söylemeden geçmek istemiyoruz. Ülkemizde ve Dünya genelinde ikinci bir dil bilenlerin sayısının günden güne artması bu durumun yaşanmasında ki en büyük etmen olarak gösterilebilir.

Teknik tercüme alanında ülkemizde ki durum

teknik tercümeÜlkemizde ki tercüme piyasasının büyük parçalarından birisini oluşturan teknik tercüme konusunda sunulmakta olan çözümlerin son dönemde oldukça gelişim gösterdiğini söyleyebilmemiz mümkündür. Geçtiğimiz günlerde ki bir yazımızda sizlere aktarmış olduğumuz gibi teknik alanda uzmanlaşmış olan tercüme firmasının sayısının sürekli olarak artış göstermesi gibi etmenler, bu alanda sunulmakta olan tercüme çözümlerinin kalitesinin artış göstermesine ve bu alanda olan talebin artmasına sebebiyet vermektedir.

Ülkemizde ki teknik tercüme piyasasının son dönemde artış göstermekte olduğunu rahatlıkla söyleyebilmekle birlikte, bu alanda yaşanan talep artışının iş dünyasının durumuna tamamen bağlı olduğunu da sizlere iletmek isteriz.

Tıbbi tercüme hizmetlerinde ülkemizin durumu

tıbbi tercümeBildiğiniz gibi tercüme sektörünün en önemli alanlarından birisi olan tıbbi tercüme sektörünün bu alanda göstermekte olduğu gelişimin sabit olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Ancak son dönemde Türkiye üzerinde sağlık sektörünün yoğun bir şekilde artış göstermesi, tıbbi tercüme işlemlerinin artış göstermesine sebep olmuş durumdadır. Bu faktörü geri planda bıraktığımızda bu alanda sunulmakta olan çözümlerin birçok noktada sabit bir çizgide ilerlemekte olduğunu rahatlıkla söyleyebilmemiz mümkündür.

Tıbbi tercüme sektörünün son 5 yılına baktığımızda, gelecek 5 yıllık periyotta da stabil bir çerçeve çizecek olduğunu rahatlıkla söyleye
biliriz.

Son olarak;

Ülkemizde hizmet sunulmakta olan tüm tercüme türlerini incelediğimizde genel anlamda talep artışının olduğunu gözlemlemekteyiz. Özellikle son dönemde artan kalite faktörlerinin müşteri memnuniyetini iyileştirmesi gibi durumların bu alanda talebin daha da artacak olduğunun kesin bir göstergesidir. Ülkemiz genel anlamda bakıldığında diğer Dünya ülkeleri ile tam entegrasyon halinde olan bir ülke olduğundan bu alanda olan tercüme talebinin ilerleyen dönemlerde daha fazla artış gösterecek olduğu rahatlıkla söyleyebilmekteyiz.