Uygulamalarla ve Oyunlarla Koruma Altına Alınan Dil

Doğada her şey gibi diller de yaratılmış, geliştirilmiş ve bazı durumlarda tarihin tozlu sayfalarına taşınmıştır. Pek çok dil uzun zamandır terk edilmiş durumda ve neredeyse kimse tarafından konuşulmasa da bir çok dil hakkında hala detaylı bilgiye sahibiz.

Ancak günümüzde yeni nesiller yaygın olarak ortak bir dil benimsedikçe birçok dil son konuşmacılarıyla beraber ölüyorlar. Bu aslında bir utançtır, çünkü dil bizim kültürümüzle ve tarihimizle en güçlü bağımızdır. Eski gelenek göreneklerden ve atalarımızın kümülatif bilgeliğinden öğrenecek çok şeyimiz var.

Bu yazımızda gençler nesillerinin eski geleneklerinden uzaklaştıkça yavaşça soluklaşan Chukchansi dilinin koruma altına alınış yöntemlerini detaylı inceleyeceğiz.

Dillerin Korunmasına İzin Veren Teknoloji

Bir grup öğrenci Fresno Eyaletinde bir araya gelerek modern teknolojinin nimetlerinden faydalandı ve unutulmaya yüz tutan Chukchansi dilini yeni nesillere aktarabilmek için hem eğlenceli hemde öğrenmesi kolay hale getirebilmek için çalışmalar yaptı.

Çalışmayı yürüten öğrenciler, çocukların geleneksel Chukchansi halk hikayelerini orijinal kalıplarında dinlemelerine izin verecek uygulamalar üzerinde çalışmalar yapmaya başladı. Chukchansi Kızılderilileri Picayune Rancheria, Kim Lawhon, kabile üyeleri ve Coarsegold İlköğretim öğretmenliği eğitim koordinatörü ortak bir bildiri yayınlayarak şunları söylediler: “Yapmak istediğimiz projelerden biri Chukchansi okur yazarlığını arttırmaktır”.

Fresno Eyaleti ve Coarsegold ilköğretim öğrencileri, uygulamaların tasarımında yer alacak benzersiz sanat eserleri üretirken, Holly Wyatt çeviriyi sağlama ve anlatma görevini yerine getiriyor. Projenin teknik yönleri ülkenin dört bir yanından gelen kabilelerin geleneksel dillerini öğrenmelerini sağlayan uygulamalar geliştirmeye odaklanan Kanadalı bir şirket olan Ogoki Learning Systems tarafından denetleniyor.

Çocuklar Gönüllü Olarak Çalışıyorlar

Kabile halkı arasında sadece bir avuç dolusu diye tabir edebilecek kadar az Chukchansi konuşmacısı mevcut ve çocuklar kendi dilleri ve kültürleri arasında egzotik yabancı dil ve kültürleri hakkında çok şey öğrenmeye başladılar.

10 Uygulamadan İlki Hazır

Projenin amacı Chukchansi klasik hikayelerini orijinal dilde yayınlamak, Chukchansi okuryazarlığını hem çocuklar hem de yetişkinler arasında tanıtmak için farklı uygulamalar oluşturmak. Bu hikayeler 1944 yılında ingilizceye çevirilerek yayınlandı. Projenin bir diğer amacı bu hikayeleri Chukchansi diline çevirmek.

Yapılan son çalışmaların kapsamında önümüzdeki birkaç hafta içinde tamamlanması planlanan 10 uygulama var. Öğrenciler tarafından oluşturulan çizimler ve çeşitli etkileşimli öğelerle oynanan oyunları da içine alarak e-kitap formuna kavuşacak. Tamamlanan ilk uygulama ise bir dizi resimlerle beraber Chukchansi hikayeleri barındıran bir hikaye kitabı.

Gençler ve yaşlılar unutlmak üzere olan dillerini korumaya yardımcı olmak için modern araçları kullanarak gelenek görenek ve kültürlerini koruma çalışmalarında aynı çatı altında toplanıyorlar. Umuyoruz ki güzel sonuçlar alırlar.