Uygun Fiyatlı tercüme hizmeti alırken dikkat edilecek hususlar

Tercüme büroları ve tercümanların bağlı bulundukları sektörel bir oda olmadığı için çalışılan tercüme birim fiyatları ile ilgili resmi tavan ve taban fiyatları belli değildir. Tercüme büroları ticaret odasına bağlıdır ve ticaret odasının tercüme bürolarının talep ettikleri tercüme fiyatları ile ilgili düzenleme ve yaptırım yetkisi bulunmamaktadır. Bu durum tercüme fiyatlarının tercüme sektörü tarafından yani serbest piyasa tarafından belirlenmesini gerektirmektedir. Birçok alanda olduğu gibi arz-talep burada da fiyatların oluşmasında en önemli etmendir. Çok fazla tercümanın bulunduğu İngilizce tercüme fiyatı en düşük fiyatı oluştururken tercümanların zor bulunduğu çince gibi diller tercüman ücretlerini artırdığı için tercüme fiyatlarını da artırmaktadır. Vietnamca gibi bazı dillerin birim fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun ilgili dilde tercüman bulmak neredeyse imkansızdır. Bu durumda yapılabilecek en ideal çözüm ilgili dilden önce İngilizceye sonra Türkçeye tercümesini yaptırmaktır. Ülkemizde tüm dillerde tercüman bulmak zordur hatta bazı dillerde imkansızdır ancak İngilizce üzerinden bu sorun çözülebilebilir.

İngilizce tercüme fiyatı en düşük çeviri birim fiyatını oluştururken tercüman sayısının az olduğu dillerin birim fiyatı daha yüksektir.

 

Tercüme fiyatları tercüme edilecek metne göre farklılık göstermektedir.Tercüme fiyatları tercüme edilecek metne göre farklılık göstermektedir.

İngilizce tercüme fiyatları 9 TL ile 21 TL arasında değişmektedir. Almanca tercüme fiyatları ise 14 TL ile 26 TL arasında değişmektedir. Fransızca tercüme fiyatı da 14 TL ile 26 TL arasında değişmektedir. Arapça tercüme fiyatları ise 21 TL ile 36 TL arasında değişmektedir. Rusça tercüme fiyatları ise 22 TL ile 29 TL arasında değişmektedir. Çince tercüme fiyatları ise 60 TL ile 99 TL arasında değişmektedir.

 

Sözlü tercüme birim fiyatları ise yazılı tercümeye göre daha yüksektir. Genellikle saat ücreti olarak hesaplanır. Dört saatin üzerinde ki çalışmalarda günlük ücret üzerinden değerlendirilir. Sözlü tercümenin için de yer alan simultane tercüme birim ücreti tercüme sektörünün en yüksek fiyatlarını oluşturmaktadır. Günlük simultane tercüme ücretleri 750 TL 1.000 TL arasında değişmektedir. Saatlik ardıl tercüme ücretleri ise 200 TL ile 600 TL arasında değişmektedir.