Uzman Tercüman Nasıl Olunur?

Her birey, sahip olduğu meslekte uzmanlaşıp bağlı olduğu işletmede yükselmek ister. Uzmanlaşmak için sadece bir kuruma veya kuruluşa bağlı olmaya da gerek yoktur aslına bakılırsa; herhangi bir meslek grubuna mensup olup, çalışmalarını bağımsız yürüten her birey de uzmanlık vasfına erişebilir. Bunun için önemli olan kişilerin gerekli azme sahip olup, gerekli adımları tek tek uygulamasıdır. Tercümanlık mesleği için de aynı durum söz konusudur. Sözlü veya yazılı çeviri alanında hizmet veren veya vermek isteyen tüm bireyler, uzmanlık yolunda bazı şart sayılan unsurları yerine getirmelidir. Sonuçta hiçbir isteğimiz, biz hiçbir çaba harcamadan önümüze koymamaktadır. Peki, uzman tercüman nasıl olunur? Bunun için neler yapılabilir? Gelin, hep birlikte öğrenelim.

Uzman bir tercüman olabilmek, müşterilerinize kusursuz hizmet vererek onların güvenini kazanmak için yapabileceğiniz ilk şey, belli bir eğitimden geçmektir. Bunun için en ideal seçenek Mütercim-Tercümanlık Bölümü’dür. Burada alacağınız eğitim size dilbilgisinin ötesinde, tercümeye ilişkin bilmeniz gerekenleri tek tek verecektir. Staj yapmak ise, uzmanlaşma yolunda önemli bir yere sahiptir. Çünkü uzman olmak demek ancak ve ancak deneyimle elde edilebilir ve bu deneyimin ilk aşaması, stajdır. Eğer ki, imkanlarınız dahilindeyse belli bir süreliğine yurtdışına çıkmanın ve orada yaşamanın da uzman tercüman olarak anılmanıza katkısı büyük olacaktır. Üzerinde eğitim aldığınız ve çevirisini yaptığınız yabancı dili, anadil olarak kullanılan bir ülkede konuşarak; yine bu dili çok iyi bilen kişilerden geri dönüşüm alarak dile çok daha fazla hakim olacaksınızdır. Bahsetmiş olduğumuz bu durum aynı zamanda sizlere toplumların kültürünü de çok daha iyi bir şekilde öğretecektir. Çünkü biliyorsunuz ki, tercüme dillerin yanı sıra kültürlerin de aktarımıdır. Toplumlar çeviri metinlerine bakarak, kendilerinden başka toplumların kültürü hakkında fikir sahibi olabilir. Uzmanlaşmanızdaki en önemli adımlardan biri de budur. Anlattıklarımız, tercüme hizmetlerinin temelini oluşturur. Bunların yanında bir de uzman olmak için yapılacak daha küçük faaliyetler vardır. Sürekli araştırma yapmanız; bilgi birikiminizi, kelime dağarcığınızı genişletmeniz; teknolojik ve toplumsal gelişimleri ve değişimleri takip etmeniz size uzmanlığın kapılarını aralayacaktır.

Uzman tercüman olmayı başardığınız takdirde kendinize geniş bir müşteri portföyü oluşturmanız mümkündür. Bu saatten sonra yolunuza güvenle devam edebilirsiniz…