Vietnam Hakkında 9 Bilgi

Çinhindi Yarımadası’nın doğusunu kaplayan ve resmi adı Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’dir. Geçmişinde övülesi savaşlara tanıklık eden bu ülke zengin ve canlı bir kültüre sahip olmasıyla bilinmektedir. Sizler için Vietnam hakkında az bilinen 9 bilgiyi bir araya getirdik.

 

Ulusal Dil Vietnamca

Vietnamca

Vietnam’da 85 milyona yakın insan Vietnamca konuşmaktadır ve Asya kıtası boyunca milyonlarca insan tarafından konuşulduğu bilinmektedir. Sadece Asya kıtasına özgü bir durum olmayıp Kanada, Çek Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri gibi uzak ülkelerde yaşamakta olan Vietnamlılar tarafındanda konuşulmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre ABD’de 1 milyondan fazla Vietnamca konuşan sayısı vardır. Vietnam’da, Vietnamca’dan <a href=”https://www.hedeftercume.com/ingilizce-tercume/”>İngilizce</a>’ye genellikle hukuki belge çevirileri talep edilmektedir.

Dünyanın En Büyük Mağarası

Dünyanın En Büyük Mağarası

Son Doong Mağarası olarak bilinen 1991 yılında Laos sınırına yakın Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı’nda bulunmuştur. Uzunluğu 5 kilometreden fazla olduğu bilinmektedir ve 200 metre yüksekliğe, 150 metre genişliğe sahiptir.

Tapınaklar Ülkesi

Tapınaklar Ülkesi

Manevi değerlerine sahip çıkan Vietnam inanılmaz tapınaklarla doludur. Birçok Asya ülkesi gibi büyük ölçüde Budizm’e inanılmaktadır bu sebeplemidir ki ülkenin her yerinde yeraltı mağaralarından dağ zirvelerine kadar sayısız muhteşem dekore edilmiş tapınak ve mabetler bulunmaktadır.

Dünyanın En Büyük 14. Ülkesi

Vietnam Nüfus

Son verilere göre 93 milyon nüfusa sahip oluşuyla nüfus bakımından dünyanın en büyük 14. ülkesi konumundadır. Çevirmenlere güzel haber Vietnam’da ihtiyaç duyulandan çok daha az çevirmen ve tercüman bulunmakta.

Motosiklet Ülkesi

Vietnam Motosiklet

2013 yılındaki verilere göre Vietnam’da sadece 2 milyon kayıtlı araba bulunmaktaydı. Buna karşılık olarak örnek verecek olursak 37 milyon kayıtlı motosiklet bulunmaktadır. Otomobilleri genellikle varlıklı aileler alabilmektedir. Çünkü otomobil vergileri çok fazla yüksek bu oranlar %100 ile %200 arasında değişmektedir.

Çin ile Dil Akrabalığı

Vietnam Çin

Bilindiği üzere birçok Vietnamca kelime Çin’den gelmekte. Fakat Vietnam, Çin tipi karakterler yerine Roma alfabesini tercih etmekte. Ayrıca ufakta olsa elimize geçen bir bilgiye göre Fransızca’nın da Vietnamca üzerinde etkisini gösteren kelimeler bulunmaktadır.

İş Adamlarına Tavsiye

Vietnam İş Dünyası

Vietnam’da iş anlaşmalarınız olacaksa sözlerinizle samimiz olmanızı tavsiye ederiz. Tam olarak anlamadığınız bir konu hakkında yorum yapmayın. Tutamayacağınız sözleri asla vermeyin. Vietnamlılar insanların sözlerini tutacağı konusunda gerçekten inanıyor.

Kahve Kuralları

Vietnam Kahve

Vietnam dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi olan ve Brezilya’dan sonra dünyadaki toplam kahvenin %16’sını ürettiği bilinmektedir. Vietnam kahvesi inanılmaz derecede lezzetlidir ve ucuzdur. Birçok çeşidinin yanında buzlu çeşitleriyle de sıcak ve nemli aylarda serinletici etkisiyle ferahlatmaktadır.

Ve Ördekler!

Vietnam Ördek

Vietnam neredeyse bütün ülkelerden daha fazla ördek için ev sahipliği yapmaktadır. Dünyadaki ördek nüfusunun yaklaşık %27’si Vietnam’da yaşamaktadır. Belki de bu nedenledir ki Vietnam’daki popüler yemeklerin çoğu ördekler kullanılarak yapılmaktadır.

Vietnam en ilginç ve doğal güzellikleriyle ünlü olan bir ülkedir.