Yeminli Tercüme Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Tercüme hizmetlerini en fazla talep edilen tercüme türlerinden biri de yeminli tercümelerdir. Yeminli tercümeler çevirinin kalitesi noterler tarafından da kanıtlanmış çevirilere denmektedir. Aynı zamanda yeminli tercümanlardan tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Dil hizmetlerinde fiyatı belirleyen unsurlardan biri de yeminli tercümelerdir. Eğer projede noter onayı talep ediliyorsa noter ücretleri de projeye dahil edilmektedir. 

Bugün yeminli tercümelerin neden gerekli olduğunu ve hangi avantajları sunduğunu aktardık. 

Tercümeyi Resmi Kurumlarda Kullanabilirsiniz

Resmi kurumlara çeviri yapılmış bir dosyayı ilettiğinizde dosyayı alan görevli çevirinin doğruluğundan emin olmak ister. Kabul edilen dosyalar artık o dosyayı geçerli gören görevlilerin sorumluluğundadır. Bu noktada doğruluğundan emin olunmayan dosyaları kabul etmek istemeyen tüm resmi kurumlar noter tarafından onaylanmış belgeleri kabul ederler. Dolayısıyla göçmenlik hizmetleri gibi durumlarda tercümesi yapılmış belgelerin noterden onaylanması gerekmektedir. 

Elinizdeki belgeleri yeminli bir şekilde talep edebilirsiniz. Hatta resmi kurumlara teslim etmeseniz bile talep edebilirsiniz. Bu seçimi yapmanın avantajlarından biri ilerleyen zamanlarda size lazım olacak belgelerin hali hazırda noter onaylı bir şekilde muhafaza ediyor olmanızdır. Dilediğiniz zaman hızlı bir şekilde bu belgeleri kullanabilirsiniz. 

Doğruluğu Kanıtlanmış Sonuçlara Ulaşırsınız

Yeminli tercümeler doğruluğu kanıtlanmış ispatlanmış çevirilerdir. Belge tercümesi, yazışma, mali dokümanlar, sertifikalar, akademik makale gibi tüm yazılı dosyalar için yeminli tercüme hizmeti talep edebilirsiniz. 

Şirketler arası yazışmalarda, anlaşmalarda ve çeşitli dokümanların tercümelerinde risk almak istemeyen işletmeler yeminli tercüme talep ederek kanıtlanmış sonuçlarla çalışmak isterler. Çünkü basit çeviri hatalarının işletmeyi mali yönden sıkıntıya sokmasını istemezler. Yanlış Çevirinin Sorun Teşkil Ettiği 6 Alan yazısından çevirinin kalitesinin neden önemli olduğuna göz atabilirsiniz. 

Yeterliliği Kanıtlanmış Tercümanlardan Hizmet Alırsınız

Yeminli tercümanlar edindikleri sertifikalar ve noterlerde tabi tutuldukları testlerden geçmeyi başarmış kısacası uzmanlığı kanıtlanmış tercümanlardır. Yeminli tercüme talep ederek bu tercümanlarla çalışabilirsiniz. 

4 Madde ile Yeminli Tercüman Nasıl Olunur? yazısında yeminli tercümanların hangi süreçlerden geçtiğini ve neden bu tercüme türünde kaliteli sonuçlara ulaşıldığını öğrenebilirsiniz. 

Sonuç Olarak;

Profesyonel tercümelerde yanlış anlaşılmalardan biri her tercümanın yeminli tercüman olduğu düşüncesidir. Fakat yeminli tercümanlar mütercim tercümanlık bölümlerinden mezun olmuş sertifikalar ve testlerle uzmanlığı kanıtlanmış kişilerdir. Yeminli tercümanlar kalitesi kanıtlanmış sonuçlara ulaşır. Bu tercüme türünde hizmet almak dilediğiniz resmi kurumda belgenizin geçerli olmasını sağlamaktadır.