Yerelleştirmenin 5 Faydası

Yerelleştirme Nedir?

Yerelleştirme içeriklerin, süreçlerin ve ürünlerin belirli bir coğrafya veya etnik topluluğa özgü pazar ya da coğrafi bölgede geçerli yerel dilsel ve kültürel özelliklere uyarlanmasıdır.

Yerelleştirme pazardaki itibarınızı ve kazancınızı önemli derecede arttırır. Bir çok büyük marka yerelleştirme stratejilerini geliştirerek kazançlarını önemli derecede arttırmıştır. Yerelleştirme sayesinde şirketinize katacağınız 5 faydalı bilgiyi aşağıda listeledik.

 

1- Daha Fazla Sadakat!

“Biriyle anladığı dilde konuşursanız zihnine, eğer onun kendi dilinde konuşursanız kalbine hitap etmiş olursunuz.” Nelson Mandela.

Yerelleştirme ile müşterilerinizin kültürel değerlerine önem vermiş olup, isteklerini ve ihtiyaçlarını araştırmak için zaman ayırdığınızı hissettirirsiniz ve böylece müşterilerinizle aranızdaki sürekliliği sağlarsınız.

 

 

2- Arama Motorlarında Üst Sıralara Çıkma Zamanı

Aynı ülkede fakat farklı etnik kökene sahip kişiler muhtemelen aynı ürünü farklı anahtar kelimelerle arayacaktır. Onlara ulaşmanızı kolaylaştıracak stratejileri geliştirmeniz sizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacak ve müşterileriniz tarafından kolay ulaşılabilir olduğunuz gibi kazancınızda artacak. Yerelleştirme sayesinde siz müşterilerinizi tanıdıkça müşterileriniz de sizi tanıyacaktır.

 

 

3-Size İhtiyaç Duyulan Her Yerde Olun

Müşterilerinizi tanıyıp ihtiyaç alanlarını belirleyebilirseniz satış oranlarınız da o orana paralel artış gösterecektir.
Farklı ülkelerde farklı yöntemlerle pazara giriş yapabilir, o pazardan önemli paylar alabilirsiniz.

Çin bilindiği üzere Google, Bing gibi arama motorları yerine, kendi yerel arama motoru olan Baidu’yu kullanıyor.
Azımsanmayacak nüfusu göz önüne aldığımızda Çin’de ki ihtiyaç alanlarına kendi dillerinde ve arama motorlarından hitap etmeniz büyük kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

 

4- Satışlarınızı Arttırın


Yapılan araştırmalara göre insanlar kendi dillerinde ve kendilerine ait semboller içeren mağazalarda satılan ürünleri daha çok tercih ediyorlar.

Aynı zamanda ihtiyaç duyduğu bir ürünü sadece ürünün özelliğini doğru şekilde anlatamadığınız için almayı düşünmüyorlar. Yerelleştirme ile pazar payınızı büyük ölçüde arttırabileceğinizi unutmayın.

 

 

5-Markanızın İtibarı Artsın

Yerelleştirmeye önem verdikçe kitleler tarafından daha çok tanındığınız için markanızı kendilerine ait hissedip seveceklerdir. Bu durum satışlarınızı önemli ölçüde yükselttiği gibi markanızın popülerliğini de arttıracaktır.

Sonuç olarak yerelleştirme ile hem markanızın güvenilirliğini arttırmış olup hem de pazar payınızı arttırabilirsiniz. Yerelleştirme stratejinizi belirlemenizde ve pazardaki yerinizi almanızda uzmanlarımızın size yardımcı olması için bize ulaşabilirsiniz.